Dřevěné příbory a myčka nádobí?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
bona
2416 příspěvků 10.04.08 20:28
Dřevěné příbory a myčka nádobí?

Dnes mi přivezli myčku na nádobí, tak študuju návod…
Píšou v něm, že příbory a nože s dřevěnými držadly jsou pro mytí v myčce nevhodné, což se mi tedy moc nehodí…
Máte s tím někdo nějakou zkušenost? Myslíte, že bych to mohla prubnout, respektive děláte to někdo a co se při tom děje s příbory nebo nedej Bůh s myčkou??
Nebo: Nevíte někdo proč vlastně jsou „nevhodné“?

Reakce:
Jenofefa
1315 příspěvků 10.04.08 20:30
Příbory s dřevěnými držadly

mám a myčku taky, ale nikdy jsem to neriskla, takže nemohu říci, co se stane. Myslím, že dlouhé mytí v horké vodě s tím dryákem, co se v něm nádobí myje, by dřevěným rukojetím příborů moc dobře neudělalo - dřevo by silně vybledlo a rozpraskalo. Zrovna tak tam nedávej nic z hliníku. Ten to také nemá rád - zflekatí a ztratí jakýkoliv lesk. Myčce by se asi nic nestalo. Mně se stává, že i celokovové příbory mají rezavé fleky. Někdo tady psal, že to mají na svědomí zbytky hořčice, ale moc často tam zbytky horčice určitě nepřišly a stejně. Nedávno jsem poslouchala v rozhlase rozhovor s Idou Rozovou z D Testu a ta říkala, že na reznutí příborů jsou stížnosti dosti často. Ale příčinu také neřekla.

KUHTIK
39 příspěvků 10.04.08 20:44
Dřevěné příbory a myčka nádobí? (pro Bonu)

Dřevěné nádobí, případně jeho části, může myčka poškodit v důsledku dlouhého namočení a rychlého usušení.

KUHTIK
39 příspěvků 10.04.08 21:05
Proč rezavějí nerez příbory? ( Jenofefa)

Stručně řečeno , že čím je větší obsah Cr a Ni tím je větší odolnost proti rezavění. Oxidují - rezaví částečně všechny „nerezavějící“ oceli. Míra rezavění je dána skutečně jen jejich chemickým složením. Obsahuje-li materiál 19 a více % Cr zůstává oxidující povrch stříbrný, pouze zmatní. Vše je tedy o materiálu.

Jenofefa
1315 příspěvků 10.04.08 21:30
Kuhtik

Děkuji

bona
2416 příspěvků 10.04.08 21:45
To já děkuji,

tak asi budu ty dřevěné příbory mýt stejně ve dřezu, ach jo…

Ale stejně jsem nadšená, už aby mi ji zapojili!! Navíc mě to donutilo přeorganizovat kuchyň a všechny kuchařské knihy, které jsem si pořídila, co tu s vámi pobývám, našly své místo v knihovničce. Je to mnohem útulnější.

Pro Blanku: Jsou v té bílé knihovně v jídelně, ve dvou spodních poličkách…vypadají mocky hezky..

ji
98 příspěvků 10.04.08 21:42
Nejenom s dřevěnou rukojetí,

ale i ty s plastovou, zn. Tescoma dostávají v myčce zabrat. Plast je po několika letech „údržby“ v myčce zkřehlý, vylamuje se a ztratil nejen byrvu, ale i glanc. Jó a taky jsem si díky vlastní blbosti a pohodlnosti zničila mytím v myčce kvalitní prkénka na maso - rozpadla se. Sebekvalitnějším nerez příborům nedělá pobyt v myčce také dobře - to si zase odzkoušela má drahá sestra. Klasické nerez příbory s rezavými skvrnami po myčce vyměnila za velmi drahé a velmi nerez a problém zůstal. Jedinou radou je příbory ihned po umytí vytáhnout a utřít do sucha.

bona
2416 příspěvků 10.04.08 22:21
Takže ani prkýnka...:-)

No vida, a já si myslela, že dřez už bude maximálně na cezení vařených brambor, zeleniny a těstovin a omývání ovoce, zeleniny…a rukou.
To jsou teda zklamání…

blanca.xy
647 příspěvků 10.04.08 22:29
Dřevěné příbory

nemají moc rády vodu, aspoň to dřevo, to vím i z mytí v dřezu u kamarádky na chalupě, do myčky bych si je vůbec netroufla dát, nedávat tam ani lžičky kombinované s plastem, takové ty laciné, které jsou nějak lepené a kov s plastem nedrží. Osvědčilo se mi dávat nerezové příbory držadlem nahoru, jinak se dělaly fleky. Nenechávám nádobí sušit horkým vzduchem, v době, kdy jsem měla tvrdou vody z vlastní studny, se mi po usušení dělaly na skle ošklivé bílé skvrny. Také tím šetřím el.energii. Většinou večer myčku zapnu a ráno uklidím nádobí. Zatím si na další zkušenosti nevzpomínám, jestli mě něco napadne, dám vědět.
Těm kuchařkám to v té skříňce v jídelně určitě sluší, máš je tam hezky na očích . Přeji ti hodně pohody při novém způsobu mytí nádobí . B.

Sylvie
2302 příspěvků 11.04.08 08:13
Tablety

Ahoj Boni, na dřevěné příbory už Ti bylo odpovězeno, ale možná Tě čekají i jiné problémy. Pokud máš myčku na tablety, je možné, že se po dvou letech u:,–(í v myčce nános mastnoty a vodního kamene. Nikdo nám neřekl, že tablety nestačí. My si mysleli, že ano. Teď jsme tu měli opraváře (naštěstí je myčka ještě v záruce). Tak přidáváme ještě sůl. Máme vypnuté 4+1, tabletu dáváme, ale máme puštěnou ještě tu sůl. To nám poradil opravář. Možná má ještě někdo jinou radu. Toť zatím vše.
Pěkný den plný trpělivosti s novodobou technikou.
 Sylvie

anickav
2904 příspěvků 11.04.08 08:14
Moje skúsenosti s umývačkou riadu -

nechápem, ako som mohla bez nej toľké roky žiť, ale tiež mi trvalo, kým som sa s ňou naučila. Na drevených varechách som videla, že im pobyt v pračke neprospieva, aj napáchnu umýv. prostriedkom. K tým akoby hrdzavým škvrnám na príboroch: prečítala som si tu o tej horčici, ale u mňa to nesedí. Mám 3 druhy antikorových príborov a fľaky sa neobjavujú iba na jednej súprave, zrejme je to kvalitnejšie antikoro.
A keď som kupovala lacnejšiu soľ a lacnejšie leštidlo, bolo to tiež vidieť na výsledku.
U nás bol problém naučiť rodinu správne ukladať riad do umývačky, hlavne koruna tvorstva to vzdala, zdalo sa jej to príliš náročné…zaujímavé, že áno?
Bona, želám Ti príjemné spolunažívanie s umývačkou! Určite si rýchlo zvyknete!
Príjemný deň!
 A.

anickav
2904 příspěvků 11.04.08 08:28
Sylvie,

ja som si dala poradiť a mám „beztabletovú“ - sypem do násypky umývací prostriedok. Ak je riadu menej, alebo menej znečistený - mastný, menej prostriedku atď. Umývačka má aj čidlo a monitoruje si čistotu vody a určuje aj čas umývania atď.

Sylvie
2302 příspěvků 11.04.08 08:36
Ani

to jsi mě rozesmála s tím pánem tvorstva, jak je pro něho složité ukládat to nádobí. Tak to jsi mi připomněla, že manžel má v kanclu ještě 3 kolegy - programátory, kteří jeden čas řešili, jak to nádobí vlastně ukládat. Vedly o tom debaty a shodly se, že je to dost náročký hlavolam :-)

sigrid
272 příspěvků 11.04.08 08:56
Bono,

takové ty moderní příbory s dřevěnou rukojetí se s myčkou nesnášejí, ale poctivá, stará vařečka jí snese. Protože myčku využívám na 110%, pořídila jsem kvůli tomu celokovové příbory. Pokud je to kvalitní nerez, nezreznou ani v myčce (obávám se, že kvalita se v tomto případě pozná podle ceny). Problém jsem kupodivu měla s noži ostrými. Pokud nemají opravdu dobře udělanou rukojeť, dostane se pod ní voda a ta část nože, která je upevněna v ní, zrezne. Tím zvětší objem a střenka popraská.
Hliník nesnese žádný mycí přípravek, ale na některých tabletách je napsáno, že mohou mýt i stříbro. Vyzkoušela jsem s příbory po babičce a vypadaly moc hezky (nože ze souboru nemyj, stříbrné příbory mají ostří z rezavějících ocelí). Pozor je potřeba dát na dřevěná prkýnka, ta se rozpadají spolehlivě a u plastů sledovat symboly. Jednou jsem z tácku vyrobila mísu, dosti nevzhlednou. A ještě jeden postřeh, některé sklenice mají po mytí závoj, i když používáš leštidlo (a to tam leju dost důsledně, i když používám tablety). Zřejmě je to druhem skla, to měkké se prostě naleptá.
Ale je to úžasná pohoda a já si život bez myčky nedovedu představit, zvlášť když má rodina víc dětí nebo je pohostinná. Uvidíš, zamiluješ si toho drahouška !

sigrid
272 příspěvků 11.04.08 09:09
Ještě něco malinko

k chemii do myčky. Pražská voda není nějak děsně tvrdá, ale stejně si hlídej kontrolku soli, první na čem se projeví její nedostatek, je právě sklo. O leštidle jsem už psala, ale je důležité nejen kvůli sklu, ale právě kvůli příborům, když ho nedáš, mají příbory po osušení fleky. Myslím, že má v myčce stejnou funkci jako ve fotografii - smáčedlo.
Postupem doby jsem vyzkoušela všechny značky a tak jako u pračky, nejdražší není nejlepší, takže myslím, že mohu spolehlivě říct, že Calgon ne. Nejspokojenější jsem s kompletním sortimentem DM, včetně malé lahvičky jakéhosi dryáku na čištění myček, který tam tak 4× do roka vrazím, nechám proběhnout nejteplejší program a víc se o „střeva“ nestarám. Dobré jsou i tablety Somat a můžu vřele doporučit jejich voňavé krystalky. Jak se myčka při mytí zahřívá, když pak ještě do teplé nacpeš další várku špinavého nádobí, bez toho, že bys měla tenhle dezodor, víš v celém bytě, cos vařila, tedy až pak myčku opět otevřeš, třeba, abys přidala další talíř .

anickav
2904 příspěvků 11.04.08 09:40
Sylvie,

môj „obľúbený“ (koruna tvorstva) je v podstate bystrý človek, ale akosi nevedel pochopiť, že treba ukladať tak, aby sa voda dostala všade do riadu, že sú určené miesta na plytké, na hlboké taniere, že ramená potrebujú priestor na pohyb a pod. Skôr je to o pohodlí som presvedčená, bez toho, aby som ho ohovárala. A on sem beztak nechodí a Ty mu to nevykecáš…

bona
2416 příspěvků 11.04.08 11:04
Všem Vám moc děkuji

za zajímavé čtení…
Sigrid, díky za tipy, jaké přípravky používáš, na to jsem se také chtěla zeptat, co byste mi doporučili… Do té mojí myčky se dává sůl, leštidlo a pak ten samotný přípravek na mytí. Sůl a leštidlo tam má kontrolku, která se rozsvítí, když je nádržka prázdná. Třeba je to tak u všech, to já nevím. Ale budu muset koupit všechno. Asi zkusím ten Somat. Samozřejmě, že uvnitř byl reklamní vzorek Calgonitu , tak to alespoň porovnám.

Ještě jednou díky. Bona

anickav
2904 příspěvků 11.04.08 11:11
Bona,

aký máš typ tej umývačky?

bona
2416 příspěvků 11.04.08 11:19
Ani,

je to Zanussi, ZDS 304, pětačtyřicítka, větší bych nikam nenacpala.

marmelada
1643 příspěvků 11.04.08 11:36
...

Já používám tablety a sůl. Bez soli jsou skleničky matné. Je pravda, že mi to poradil dodavatel myčky. Taky říkal, že pokud používám kombinované tablety, nemusím používat leštičku, tak ji nepoužívám. Jen mívám na příborech skvrny, pokud je hned neutřu. Utírat by se měly, ale vždycky to nestihnu či nezvládnu (lenost je lenost). Taky nedoporučují dávat ostré kuchyňské nože, že se horkem tupí, tak ty opravdu myji zvlášť, stejně jako většinu plastů a dřevěná prkýnka a vařečky. Ty nemyju v myčce proto, že na nich zůstane takový mazlavý povrch ze zbylých mycích prostředků a když si představím, že pak vařečku strčím do jídla… no fuj.
Ani jsem si dosud neuvědomovala, že mytí v myčce je tak komplikovaná záležitost a že při zakládání nádobí mi automaticky projde hlavou tolik faktorů ovlivňujících výběr… . Prostě, být hodpodyňkou je věda!

sigrid
272 příspěvků 11.04.08 15:40
Marmelado,

Taky používám tablety a sůl, ale leštidlo dávám právě proto, že jsem líná sklenice a příbory utírat. Je to fakt neuvěřitelný rozdíl. Ale chtěla jsem se zeptat, jaký máš typ myčky, protože já tam dávám vařečky právě, když je potřebuju toho blemcavého, mastného povrchu zbavit nebo když mi přijde, že už páchnou po cibuli. Tahám je krásně čisté, odmaštěné a, až na místy opálení, jako nové. Myju V Bosch-ce, ale už má svoje za sebou.
BONO, i když je myčka na prášek, můžeš do té přihrádky klidně strkat tablety. Je to mnohem pohodlnější manipulace. Nediv se, že soli to klidně spolkne půl krabice. Máš pak zas na dva měsíce pokoj.
Děvčata pa s

anickav
2904 příspěvků 11.04.08 15:56
Sigrid,

ja mám zrejme novší typ BOSCH-ky a tam v návode vyslovene zakazujú používanie tabliet - zničí sa tam čidlo!
Ja umývam podľa návodu - soľ, umývací prostriedok, leštidlo -poháre, príbory, všetko nádherné bez fliačikov! Až na ten zrejme nekvalitnejší antikorový…

sigrid
272 příspěvků 11.04.08 16:18
Aničko, Bono,

tak to se držte návodu, ať Vám, nedej Bože, něco nepokazím. Ta moje baba zřejmě vydrží všechno, v tom jsme si podobné .

lydia
1227 příspěvků 12.04.08 23:11
Bono,

mám už hodně dlouho myčku. Nedovedu si život bez ní představit.
Co se týče soli, tablet apod. Je-li tvrdost vody nižší než 4°d, nemusí se dávat sůl, od 21°d se musí sůl dávat. Musíš si zjistit, jak je u vás voda tvrdá. V myčce más nastavení na tvrdost vody. Ale když výrobce doporučuje sůl, tak ji dej. Sklenice se mají umývat do 55°C. Broušené sklo, nebo starší sklenice, nebo porcelán např. se zlatým okrajem a pod. nejsou vhodné do myčky. Časem ztrácí barvu a lesk. Ostré nože se zá:,–(ně nemají do myčky dávat. Dřevo taky není vhodné, vařečky ale dávám do myčky. Jsou krásně čisté. Prkýnka musí byt opravdu z tvrdého dřeva, tak se jim nic nestane, jenom se vysuší. Jiná prasknou. U každého nádobí, umělé hmoty které dnes koupíš je psáno, zda můžeš dát do myčky nebo ne. Umělá hmota se ti může horkem zdeformovat. Co se týče rezavých skvrn na příboru, nechala jsem se poučit. Je to tím, jak už někdo psal, že třeba není dobrá kvalita příboru, ale někdy se to stane i u dobré kvality. Je prý to tím, když se něco v myčce společně umývá, co má buď zrezavělý šroub, nebo nějaký želežný hrnec, nebo pánev atd. které mají rezavé skvrny. Tyto přenáší ten rez na nože a pod., říká se tomu Flugrost, nevím jak přeložit. Někdo mi řekl, že se do myčky, do košíku na příbory, má dávat alufolie. Udělat z ní kuličku, nebo 2 a dát do košíku. Já jsem nezkoušela. Ale někomu prý to pomáhá. Měnit asi po 10 mytí. Rezavé skvrny z příborů se dají odstranit buď zubní pastou, nebo colou. Také můžeš dát do košíku na příbory vymačkaný citron, bude to v myčce pěkně vonět citronem.
Co se týce mužů a myček - to je jiná kapitola. Můj muž sice skládá do myčky, ale já to potají přeskládám. Nemá cenu mu ukazovat jak to má skládat, on to stejně udělá jinak.
Přeji ti hodně radosti s novou myčkou

bona
2416 příspěvků 13.04.08 08:47
Lydinko,

moc děkuji za vyčerpávající rady. Včera večer jsem myčku poprvé použila a jsem nadšená… Mám modré hrníčky, které se leskly víc než nové. Paráda.

Pokud se týče mužů a domácích prácí, moje zkušenost zní: ve velké většině případů předstírají neschopnost, aby to po nich už nikdo nikdy nevyžadoval…

Všem představitelům opačného pohlaví, kteří domácí práce vykonávají bez problémů nebo dokonce s potěšením, se omlouvám…

bona
2416 příspěvků 13.04.08 11:30
Prosím, ještě mám otázku:

Nevíte někdo, jestli můžu mýt v myčče smaltované nádobí? Mám na mysli takové ty repliky babičkovských cedníků, sběraček, konviček apod.
Aby to třeba neoprýskalo… Máte s tím zkušenost?
Děkuji. B.

manek
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.04.08 11:37
Bono,

smaltu myčka neublíží.

bona
2416 příspěvků 13.04.08 12:11
Mánku,

moc děkuji za odpověď. Krásnou neděli . B.

anickav
2904 příspěvků 14.04.08 08:19
Lydia,

ja osobne poznám chlapa, ktorý ovláda umenie ukladať riad do umývačky a robí to rád a pre celú rodinu…A dokonca chodí aj bez problémov nakupovať…
 A.

sigrid
272 příspěvků 14.04.08 09:45
Musím přiznat,

že když se sejdeme všichni a je potřeba narvat myčku, co nejvíc, protože i tak běží furt, skládá to do ní můj muž. On je technického vzdělání a tak jsme ho pasovaly na „vrchního ukladače“ a musím říct, že mu to jde moc hezky.

anickav
2904 příspěvků 14.04.08 10:17
sigrid,

vedela si sa zrejme vydať! Môj má tiež technické vzdelanie, ale v tomto prípade zlyháva…

iva
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.04.08 00:18
...

Myčku mám 12 let, dostala jsme ji od manžela, abych se nemohla vymlouvat, že nemohu na cykloprojížďku kvůli mytí nádobí. Nože ani nic dřevěného do ní nedávám. Skládat do ní musím já, ostatní se to vytrvale odmítají naučit. Ale s mojí povahou - stejně by to neudělali lépe
Bono, ať slouží ku spokojenosti.
P.S. tolik témat k probrání v Písku. Aby nám ten víkend stačil…

Sylvie
2302 příspěvků 19.04.08 15:06
Sůl do myčky

Tak jsem se zděsili. Před chvílí. Calgonit - sůl do myčky nádobí, je prachobyčený chlorid sodný. To už tam můžu sypat normální sůl, ne? Na krabici od Calgonitu je ale napsáno, že normální sůl se může při sypání rozsypat, tato ne. :-)Normální sůl stojí 4,–, Calgonit - 60,–.

Sylvie
2302 příspěvků 19.04.08 15:16
...

No, teď jsem našla ne netu, že se musí do myčky dávat co nejčistší sůl, tzn. bez jódu…Tak se omlouvám za unáhlenost, možná je to ale taky trochu přínos do diskuze

doggydog
1 příspěvek 20.05.10 13:34
Nezne polovicky

no toto! ved prave zenske toto nevedia.. ja davam nadobi spravne do mycky, ale priatelka to proste nedokaze.. vzdy to nahadze tak hala bala takze nadobi sa ani nevycisti:( musim po nej umyvat znova. a ked umyva rucne (paneboze!!) tak to je katastrofa. zeny maju zalubu umyvat iba vnutornu cast nadobi(!!!), na druhej kludne nechaju smuhy a odtlacky pier, a na vnutornej stejne nechaju penu z jaru (nechutne). to iste so zehlickou - stale je spalena:( limecky na prd, zvysok nic moc, casto spalena spina, vlasy.. to iste pranie - pradlo je nevhodne pomixovane, nevhodne mnozstvo takze je nasiaknute vodou, obcas sa zafarbi… umyvanie podlahy = roznesenie spiny po celej plochy. niekedy vidno povlak na celych parketach. a vseobecne upratovanie podla bab znamenan premiestnit veci niekde inde… prkynko nechavaju hore, postel neustielaju.

mne ako chlapovi sa samozrejme nikdy nic z tychto veci nestalo. som zvyknuty robit veci kvalitne.

proste zenske by nemali robit „zenske prace“. jedine nadobicko co im patri do ruky, je to nase:) ja som nikdy radsej nebyval trvale so ziadnou z tych zenskych, a to som ich uz naky pocet mal..

jolana
5065 příspěvků 20.05.10 15:11
MR.Boombastic
Váš příspěvek

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz