Dobry a uplny recept na steak

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
steak
1 příspěvek 30.7.02 04:55
Dobry a uplny recept na steak

Jednoduchy, rychly, ale uplny recept na fakt dobry steak hledam.
Jednoduchy - abych ho zvladl i ja.
Rychly - do 15 minut priprava.
Uplny - jake maso, nalozit do pacu (na jak dlouho?), na jakem oleji delat, jake nadobi pouzit, omacky, ingredience a vubec vsechno, co Vas napadne.
Prosim o pouziti dostupnych komponent, vim, ze nejlepsi je argentinsky steak.
Najde se nekdo????????????????

Reakce:
Alice
104 příspěvků 7.8.02 09:52
specifikuj

co myslis pod pojmem steak ? Asi biftek ? (on se totiz steak dela treba i z ryb)

Derill
7 příspěvků 2.4.08 02:45
Dobrý a úplný recept na steak

Pokud chceš opravdu dobrý steak tak začni nákupem masa.Na steaky je vhodné maso z plemen masných,jako je např.ABERDEEN
ANGUS,BLONDE D'AQUITAINE,MASNÝ SIMENTÁL,HEREFORD,CHAROLAIS,BELGICKÉ MODRÉ.Tato všechna plemena jsou chovaná i v ČR za velmi přísných podmínek.Pokud jde o maso dovážené z Argentiny měla bych jisté obavy vzhledem k tomu,že absolutně nikdo nemá ponětí z kterého chovu pocházejí a o hygieně na převozních lodích nemůže být ani řeč.

Steaky můžeš naložit do marinády z olivového oleje,soli,a dalších pří:,–( dle tvé chuti.Opravdu výborné i když trošičku dražší již naložené zkus koupit v Globusu z Jatek TORO HLAVEČNÍK.Mám s nimi výborné zkušenosti.Pokud budeš chtít koupit maso tak tamtéž.Chtěj vždy maso z masných plemen nebo z kříženců.Maso z ČERVENÉ STRAKY je typu masomléčného a tudíš není tak vhodná.Pokud nebudou mít maso z čistého plemene tak neprohloupíš ani křížencem.To znamená,že je to plemeno většinou masomléčné křížené s plemenem masným.

Hodně úspěchú při nakupování a vaření přeje Zuzana

Derill
7 příspěvků 2.4.08 03:13
...

Velice často dělám steaky aniž bych je předem nějak marinovala nebo solila.Prostě rozpálím gril a na něj dám steaky.Chutnější jsou
když nejsou úplně propečené(medium)nebo krvavé.Dám na talíř osolím okořením a nechám tak 3 min stát.
Mezitím si nakrájím chleba,zeleninu a pak se dám do konzumace.Zkus a uvidíš,že ti budou chutnat.

Co se týče dresingú tak tento je můj oblíbený:Budeš potřebovat

Půl sáčku zeleného pepře

vývar(postačí masox)

hladká mouka

olej(může být i máslo)

Nejdříve si připravým vývar z masoxu je za chviličku.Do pánve olej nebo máslo a nechám zahřát.Do zahřátého oleje nasypu půl sáčku celého zeleného pepře(pokud chceš můžeš si ho předem rozdrtit)a míchám.Restováním pepř krásně uvolní aroma.Na takto vonavý pepř nasypu trochu mouky za stálého míchání.Vznikne nám pepřová jížka,do které pomalinku přiléváme horký vývar.Stále pečlivě mícháme,aby nám v omáčce nevznikly hrudky.Na mírnějším plameni necháme tak 15 min provařit.Pokud se ti bude zdát omáčka moc hustá tak klidně přilej trochu vývaru.Do hotové omáčky vlož kousíček másla,které to krásně zjemní.
Omáčku můžeš konzumovat jak teplou tak studenou.Já ji používám i na salát s kuřecím masem a sýrem.

esmeralda
4812 příspěvků 2.4.08 08:39
Steak
Bali
1254 příspěvků 2.4.08 08:56
...

dobré rady má i Šárka TADY a < a href=http://dolcevita.blog.cz/0703/hovezi-steak-beefsteak-beef-steak-biftek>TADY
Osobně mám nejradši biftek „šupsemšuptam“, což znamená hodit do rozpáleného přepuštěného másla, rychle otočit, a na talíři na něj položit pláteček soleného másla, posypat čerstvě drceným pepřem a fleur de sel. Doplnit nějakou zeleninkou, nejlépe dušenou, chlebem a vínkem.

Bali
1254 příspěvků 2.4.08 09:02
oprava

druhý biftekový článek od Šárky je TADY

Manana
1512 příspěvků 2.4.08 10:00
steak

Na steaky, jejich přípravu a grilování vůbec je nejlepší drobkova stránka tady .

AFTIC
122 příspěvků 7.4.08 01:28
AMERICKÉ STEAKY

STEAKY PRO LABUŽNÍKA

Na pumpy jsou Zigmundi a na steaky jsou Američané. Já sice nejsem mistr světa jako Gordon Ramsay (30), ale já žiji v Americe již 40 let a tak pokud se steaků t‎ýká vím o čem mluvím.

Mohu se ale také pochlubit tím, že přesto, že jsem Čech jako poleno jsem se steaků nadělal pravděpodobně více než někter‎ý rodilí Američan, protože jsem dělal i v podnicích kde se jich dělalo až 5.000 denně.
Ale mohu se také pochlubit tím, že v mnoha případech jsem si ty steaky i nakrájel, což podle mně je větší umění než je grilovat.
Ale povídejte to někomu v Česku kde podle mně se pořádn‎‎ý steak nemůže podařit udělat jednak proto, že nejenom že stále ještě nemají ten správn‎ý‎ know how, ale zatím nemají to správné maso.
Totiž všichni ti kteří tak horují pro to „zelené“ neuzrále argent‎ýnské maso které musí všelijak marinovat, pajcovat, naklepávat a opékat ho na pávni nebo v troubě, bohužel asi neochutnali americké maso které mimo toho japonského Kobe masa já považuji za nejlepší.
Jinak ale jsem se již zmínil, že steak je nejvíce zneužívaný výraz v gastronomii a já jsem na to téma napsal již řadu pojednání a po přečtení všech těch diskuzí na těchto stránkách vám musím přiložit jeden z m‎ých článků o steacích který jsem nedávno uveřejnil na stránkách www.holtovka.cz, kde těch článků o steacích je několik.

Steaky
Steak v češtině znamená řez a já jsem již několikrát napsal, že steak může být i řez ryby, kuřete, nebo i jiné potraviny, ale v zá:,–(ě že se tím rozumí řez masa a pokud není specifikováno jinak, tak že se ve většině případů rozumí steak z masa hovězího.
Hostovka není školou vaření a proto jsem nepovažoval za nutné se zmiňovat o všech masech ze kterých se steaky dají připravit hlavně proto, že technika je u všech druhů masa téměř stejná, ale teď vidím že jsem něco zanedbal.
V poslední době, čím dále tím více Češi cestují po světě a seznamují se s jinými jídly než jsou ty typické české hotovky, a tím pádem se v Česku zvyšuje zájem o steaky a proto jsou dnes častějším předmětem diskuse.
Na odborných školách jak předpokládám, jim už také došlo, že steaky a jídla moderní gastronomie je nezadržitelný trend a tudíž o steacích již zřejmě učí, ale jinak všeobecná osvěta o steacích je nedostačující a normální smrtelníci tím pádem mají o steacích stáje ještě dosti zkreslené představy.
Já jsem se o steacích a jiných nových a populárních jídlech v českých odborných mediích zmiňoval relativně často již od Sametové revoluce, ale podle mě to nepadalo na úrodnou půdu, a potvrzuje se moje teorie, že hosté nebo kuchaři amatéři toho o jídle mnohdy vědí více než někteří profesionálové.
Dnes je to možná lepší již i tím, že se na stránkách Hostovky o steacích a jídlech moderní gastronomie zmiňuji častěji, ale zjišťuji, že je to nedostačující.
Na jedněch web stránkách pro domácí kuchaře nebo kuchaře amatéry jsem se totiž všiml relativně rušné diskuse na téma steaků která bohužel čerpá ze zkušeností s bifteky v době za socialismu a musím říci, že je mi těch diskutérů tak trochu líto protože ty bifteky se od steaků podstatně liší.
Jedni popisují své představy o správné přípravě bifteků která již sama o sobě se od přípravy pravých steaků liší, a druzí tím, že nemají zatím mnoho možností srovnání tak stále ještě vzpomínají na ty typické české restaurační bifteky které nemají ve světě obměnu a které téměř ve všech případech byly dělány na tuku (většinou přepáleném) na pánvi, protože grill nebo gridl byly tehdy v Česku něco zcela neznámého a toto samotné je v naprostém rozporu s tím co steaky vlastně jsou.
Prostě modelem je jim „Biftek jako z hospody“ a vzpomínají na tu záhadnou universální šťávu ve které ty bifteky, s výjimkou těch které byly podloženy krutónem, plavaly.
On totiž málo kdo ví, že ten krutón pod tím biftekem měl vlastně zabránit tomu aby ten biftek ležel třeba i ve vlastní šťávě a že pravý gurmán by ten krutón nejedl.

Vejce na biftecích
Někteří pamětníci vzpomínají i na to sázené vejce zvané volské oko, německy Spikegeleie, které bylo součástí české speciality Anglický biftek s vejcem, což samo o sobě byl nesmysl, protože takový biftek by vám v Anglii hodili na hlavu i kdybyste to nazvali beefsteak, už jenom proto, že se mnoha kuchařům z nějakého důvodu (leda že ho dělali v tak zvaném kroužku), to vejce podařilo vždycky spálit.
Málo kuchařů také ví, že i to vejce na tom bifteku je česká specialita se kterou se jinde ve světě nesetkáte.
No, a ten výraz „anglický“ se vztahoval ku vnitřní teplotě takového steaku která měla být podle francouzů „à l’anglaise“ neboli rare případně medium rare, ale co už Francouzi vědí o steacích.
Ty bifteky v Česku, i když byly připravovány z pravé svíčkové ve skutečnosti nikdy moc hezky nevypadaly a proto byla taková technika, že se ten nepravidelný steak zabalil do utěrky ve které se zformoval na docela úhledný kulatý a vysoký biftek, ale moc kuchařů tu techniku nezná. To vejce nejenom že zakrývalo nepravidelnosti toho bifteku, ale také ho vizuálně zvětšovalo a přidávalo mu kalorickou hodnotu.

Obloha
Podobnou funkci ale měla i ta typická česká obloha která se ku každému steak v Česku přidávala a která byla dána státní normou a která je důvodem pro který se do dnešního dne minutky v Česku dávají na studené talíře o čemž se asi nemusím rozepisovat.
V normách byly ty oblohy dvě, jedna malá a jedna velká, a ty byly v zá:,–(ě stejné od Šumavy k Tatrám s tím rozdílem, že některá obsahovala červenou řepu jejíž šťáva se krásně mísila s tou universálkou, neboli s tou špinavou tekutinou kterou se přelévalo všechno.
K tomu ale, jak některý diskutér vzpomínal, se na stejný talíř ještě „kydla“ hořčice, a jelikož Heinzův kečup tehdy byl moc drahý tak se k tomu ještě kydl český kečup, protože to bylo v normě.

Nazývat věci tím pravým jménem
Někteří diskutéři na těch stránkách také používají výraz „biftek“ na každý řez neboli steak ať je z jakéhokoliv masa, třeba i telecího a to byl okamžik, kdy jsem si uvědomil, že jsem při mém popisu steaků něco asi dost nezdůraznil.
Musím proto upozornit na to, že biftek není steak, a že pod názvem biftek v zahraničí nikde nic nedostanete.
Telecí
Telecí maso je maso dobytčete které je příliš mladé a příliš malé aby mohlo být prodáváno jako hovězí.
Tato zvířata se v Americe dělí na vealers a calves. Vealers jsou telata mladší 14 dnů která jsou krmena jenom mlékem. Přestože telata zvaná calves se již pasou jako ostatní dobytek, jejich maso není tak chutné jako maso staršího hovězího dobytka.
V Americe jsou vealers a calves prodávány na váhu a podle pěti kvalitativních tříd stanovených federální vládou na: prime, choice, good, standard, a utility, ale tím si nebudeme lámat hlavu. Stačí když budeme vědět, že maso těch nižší tříd je tenké a vodnaté a že dobré telecí maso musí být hutné a jeho barva musí být růžová až slabě šedá.
Telecí maso obsahuje více vody než hovězí, ale je libovější což pro některé lidi je předností, ale typický americký „Steak and potato man“ telecí maso do skupiny steaků nepočítá.
Například steak z telecího masa nemůže být nazýván biftek již z toho důvodu že biftek je zkomolenina anglického slova beefsteak, neboli řez z hovězího masa. Řezy, neboli steaky z telecích masa jsou i v Česku nazývány spíše řízky, německy Schnitzel, francouzsky escalope, italsky scaloppe nebo scaloppine, rusky шиицeль, a slovensky šnitzla.
Některé řezy z telecí pečeně s kostí se sice také nazývají kotlety, rusky котлеты, francouzky côtellettes, německy Kotlett, nebo Kotlette, ale v některých případech se pod názvem kotleta rozumí mleté maso z formované do tvaru kotlety (žebírka) jako například ruský руьлеий котлет, nebo anglický chopped steak (hamburger).

T-bone steak
T-bone steak, který má své jméno od kosti ve tvaru písmene T která jím prochází, má z vnitřní strany kousek svíčkové pro kterou je tento steak preferován.

Nicméně svíčkovou jako takovou u telete nemůžete očekávat, protože pokud to tele má již vyvinutou svíčkovou, tak to není již tele, ale něco čemu se v Americe říká baby beef, ale ani to se na typické americké steaky moc nehodí.
Místo toho tele má ale brzlík, který se u staršího dobytčete vstřebá.

Veal chop
Veal chop, česky telecí žebírko, je další oblíbený steak z telecího lépe řečeno z mladého hovězího masa.

Tudíž jak vidíte, tak také nesmíte věřit všemu co na některých jídelních lístcích píší.
Například když někde mají napsaný Tatarský beefsteak z telecího, tak je to stejný nesmysl jako ten typický český „Tatarák z lososa“.
Toto samo stačí k tomu, aby to normálnímu smrtelníkovi zamotalo hlavu, ale jako studenti Hostovky byste toto měli vědět obzvláště když budete někde v zahraničí.
Hlavně mějte na paměti, abyste za své peníze dostávali to co vám patří.
M. Klima, tvůrce konceptu STEAKGILL®

Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz