Dieta při dráždivém onemocnění tračníku

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Claudia
103 příspěvků 19.08.04 14:44
Dieta při dráždivém onemocnění tračníku

Milí labužníci, nemáte někdo zkušenosti s touto dietou? Doktor mi stanovil tuto diagnózu a že prý mám jíst potraviny s vysokým obsahem vlákniny, třeba pšeničné otruby, ale přiznávám, že nemám potuchy, jak z něčeho takového udělat alespoň trošku chutné jídlo. Nemáte někdo třeba pár receptů, které by mi pomohly oželet fakt, že už si asi hned tak nedám kolečko uheráku ani okurkový salát nebo papriku (sbohem můj oblíbený Šopský saláte)? Nemám vůbec potuchy, co jíst, aby můj jídelníček nebyl jednotvárný ani jak mám třeba obilí připravovat (už teď se mi doma smějou, že budu jíst to co slepice…). Prosím, poraďte mi.

Reklama

Reklama

Reakce:

Jenofefa
1315 příspěvků 19.08.04 15:02
Claudio,

bohužel nejsem v Praze, ale tam mám nějaké věci k této dietě. Má (ale nedrží) ji můj strýc, o kterého se starám. Nejméně náročné jsou právě ty otruby, které si nasyp do jogurtu. Samy o sobě nic moc. A bacha, musíš mít otruby, které se dají konzumovat, jsou ještě jiné, které se používají na koupele a obklady, a ty nejsou tak čištěné. Ještě se v prodejnách se zdravou výživou prodává něco podobného, ale je to z řepy. Pak si kupuj celozrnné pečivo, müsli apod. Až se vrátím z chalupy, tak se do toho lestra kouknu a napíši ti víc. Nepodléhej panice, to nebude tak zlé.

Claudia
103 příspěvků 20.08.04 09:28
Jenoféfo,

díky moc. Doktor mi řekl, ať si seženu speciální knížku o této dietě, že tam bude popsáno, co přesně smím a co ne, ale nedaří se mi ji nikde sehnat. Budu vděčná za všechny informace. Pro ty otruby dneska vyrážím, díky za radu s tím jogurtem, vůbec jsem si neuměla představit, jak to chroupu jen tak…
Prosím Tě, jestli si vzpomeneš, pošli mi ještě nějaké informace z těch svých chytrých lejster, moc by mi to pomohlo.

Eja
3825 příspěvků 20.08.04 10:49
Claudia,

jez celozrnné pečivo, do jogurtu si přisypej trochu otrub a jinak si vyzkoušej, po čem Ti není dobře a to vynech - a jinak se na dietu s klidem vykašli. Pokud Ti po šopském salátu nic není, tak není důvod, abys ho nemohla jíst. Pokud je diagnosa dráždivé tračníku správná, tak to v podstatě ani není choroba, je to spíš nepříjemné. Pokud riskneš, že Ti po nějakém oblíbeném jídle bude špatně ( já to dělám dost běžně), tak si ho klidně dej.

Claudia
103 příspěvků 20.08.04 11:06
Milá Ejo

Přesně takhle si to plánuju, až se trochu stabilizuju. Momentálně to není nic moc - jen posuď sama, za 14 dní problémů jsem zhubla o 8,5 kg (teda ne že by to bylo na škodu). Jen se prostě potřebuju nějak stabilizovat. Moje znalosti co do zdravé stravy jsou omezené, takže když mi řekli, že mám jíst vlákninu, vybavila se mi jenom cuketa, celozrnné pečivo a kukuřice ;-)))) Hledala jsem si informace na internetu, ale na jedněch stránkách píšou „jezte otruby, ovoce se slupkama a mléčné výrobky“ na druhých od toho varují… Takže hledám radu od někoho, kdo s tím má zkušenost.

Pampeliska191
1075 příspěvků 20.08.04 11:53
claudia,

Zkus si procist tento clanek, treba Ti neco prinese

http://www.celostnimedicina.cz/…-tracnik.htm

Jenofefa
1315 příspěvků 25.08.04 11:13
Claudio

Našla jsem příslušné materiály, oscanovala a ráda bych Ti je poslala mailem. Napiš mi na e-mail své spojení.

penda
4752 příspěvků 26.08.04 10:27
tak a já našla něco,

co bude těmto radám protiřečit, takže:
pij hodně tekutin, alespoň 1,5 litru denně;
jez hodně čerstvého ovoce a zeleniny kvůli rozpustné vláknině a živého přírodního jogurtu, neboť obsahuje prospěšné bakterie;
omez !obilninové snídaně s vysokým obsahem vlákniny!;
vyhýbej se !otrubám!, nadýmajícím jídlům, například hrášku, čočce, fazolím

Jako součást léčby dráždivého tračníku se až donedávna doporučovaly otruby. Někteří odborníci se nyní domnívají, že otruby tuto nemoc neléčí, ba právě naopak - že představují dráždivou látku, která může obtíže zhoršovat. Otrubám se proto vyhýbejte a omezte i obilninové snídaně s vysokým obsahem vlákniny. Vyhýbejte se také potravinám způsobujícím nadýmání, jež by mohly tuto nemoc zhoršovat, např. luštěninám.

Běžnou příčinou dráždivého tračníku bývá hojné užívání umělého sladidla sorbitolu a nesnášenlivost laktózy. Pokud máte tušení, že určité jídlo nesnášíte, snažte si tuto skutečnost ověřit tzv. vylučovací dietou:
Během prvních dvou týdnů vylučovací diety se vyvarujte následujících jídel:konzervo­vaných masných výrobků, slaniny a uzenin, uzených ryb a plodů moře, citrusů, pšenice, ovsa, ječmene, žita a kukuřice, brambor, cibule a cukrové kukuřice, ořechů, kukuřičného oleje a většiny rostlinných olejů, mléčných výrobků, všech sýrů, většiny margarinu a vajec. Stejně tak se vyhněte vodě z vodovodu, čaji (kromě bylinkového), kávě, alkoholu, ovocným džusům a čerstvé šťávě z citrusů, jakož i octu, droždí, čokoládě a všem potravinám obsahujícím umělé konzervační přípravky.
Po 14 dnech zavádějte potraviny v tomto pořadí: voda z vodovodu, brambory, kravské mléko, droždí, čaj, žito, máslo, cibule, vejce, oves, káva, čokoláda, ječmen, citrusy, kukuřice, sýr, bílé víno, plody moře, jogurt, ocet, pšenice a ořechy.
Nové jídlo přidávejte vždy teprve po dvou dnech a pokud se objeví reakce, vyhýbejte se mu nejméně ještě měsíc. Další potravinu zkuste teprve tehdy, až se všechny příznaky vytratí.
Zaznamenávejte si, které potraviny vracíte do jídelníčku, a brzy dojdete k seznamu jídel, které vaše tělo snáší, a těch, kterým byste se měli vyhnout. Není důvod omezovat potraviny, které po znovuzavedení nezpůsobily žádné obtíže.
Lékaři nejsou v názoru na vylučovací dietu jednotní, ale celkové výsledky se pozoruhodně shodují. Po nasazení diety se pacient obvykle zpočátku cítí hůř, ale během 6 nebo 7 dnů potíže zmizí a nastává zlepšení.

Nejlepší léčbou je rozumný jídelníček. Denní strava by měla zahrnovat 18 g vlákniny získané z běžných potravin, nikoli z koncentrovaných otrub nebo tablet. Tzn. z ovoce (jablka, hrušky, datle…), zeleniny, z obilnin (oves, ječmen, žito). Jezte pravidelně a střídmě a pijte alespoň 1,5 l tekutin denně. Do jídelníčku zařaďte hodně živého jogurtu.

Čerpáno z knihy Jídlo jako jed, jídlo jako lék (1997).

Claudie, mám tu ještě návody na reflexní léčbu, jestli budeš mít zájem, ozvi se mi na e-mail , ráda Ti vše oskenuji…

alenka11
7 příspěvků 27.02.05 20:02
dieta a kapky

chci vás informovat o kapkách na trávení za 345kč-Emulips.Díkynim si přítel muže dnes dopřát jídlo a nemé problémy.15 let míval průjmy.Posílají mi ho na dobírku-opravdu stojí za to-i ty kila šly dolů a snížil se mu cholesterol.
 www.webpark.cz/ddss

Martinkakra
1 příspěvek 20.03.13 11:07
Rada

Mě se na zažívací potíže hodně osvědčil zelený ječmen.. po jeho užívání se hodně zlepšilo. je to sice individuální, ale za vyzkoušení stojí.. našla jse ho i v tabletách:

http://www.drpopov.cz/…PID2085.html

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz