Den Bez Bezmasých jídel

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Spejlik007
2 příspěvky 10.3.08 22:48
Den Bez Bezmasých jídel

nechci nikomu brát jeho filozofii a přesvědčení, ale maso je podle mě základ lidské stravy, samozřejmě se nikdy musí doplnit tou zeleninou (třeba kyselou okurkou :)), ale já maso zbožňuji…Proto bych vyhlásil Den bez bezmasých jídel - podpořte na www.kofola.cz

Reakce:
marmelada
1642 příspěvků 10.3.08 23:21
jj

přidala jsem se

esmeralda
4812 příspěvků 11.3.08 03:35
Den bez bezmasých jídel

I já se klidně a s čistým svědomím přidám k tomuto hnutí a nikdo mě nepřesvědčí že tofu maso nahradí.

Na bezmasé dny si matně vzpomínám když jsem chodila do školy. Po pravdě řečeno si ale nevzpomínám na žádná jídla ve kterých by byl pořádný kus masa.

bedla
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.3.08 07:24
Bezmasá jídla

mám pocit byla podávána ve čtvrtek nebo si to pletu s frontou u Knihkupectví? Co je to proti tomu, kdy v mém mládí bylo maso pouze v neděli, přes týden bramborový guláš se salámem, opečený salám, vuřty a zase brambory, a ty mám ráda stále, salámy nemusím.

marmelada
1642 příspěvků 11.3.08 11:14
Bedlo

Tak to bylo u nás podobně. Nedávno jsem se zeptala maminky, proč jsme nikdy nedělali šťouchané brambory se zelím, když jsou tak dobré. Maminka na to, že brambory se zelím jedla celé dětství od pondělka do neděle a že jich má opravdu dost. Tak moje maminka by se k tomu hlasování určitě taky přidala.

karminek
757 příspěvků 11.3.08 20:18

se přidávám také.
Ale bez masa to nepůjde.

AFTIC
122 příspěvků 11.3.08 21:18
Den bezmasých jídel jen přes moji mrtvolu

Já také nechci nikomu brát jeho filozofii a přesvědčení, ale maso podle mně není základ lidské stravy.

Dononce ani naše pramáti nepodala Adamovy husí stehno nebo vídeňsk‎ý řízek, ale jablko.

Eva zřejmě věděla, že: „An apple a day keeps the doctor away“, ale věřte mi že jenom na jablcích člověk žít nemůže.

Je ale dokázáno, že jsou celé národy které jsou vegetariáni a zřejmě na tom není nic špatného protože se množí více než ti masožravci a dožívají se dokonce vysokého stáří.

Podíval jsem se na tu kofolu, ale nedošlo mi co tím chtěl básník říci, nebo prostě jsem nepochopil souvislost.

O vegetaranství existují různé m‎ýty keré ale nejsou na vědeckém základě.

Jeden z těch m‎ýtů je, že člověk je od přírody vegetarian, protože naše tělo připomíná spíše pojídače rostlinné stravy herbivores, ale ve skutečnosti lidé jsou také carnivores neboli od přírody mají schponost jíst oboje, neboli jak živočišnou tak i rostlinnou stravu, což je veliké štěstí protože co by bez masa nebo ryb dělali například eskymáci, kteří té zeleniny moc nemají.

Je ale známo, že carnivores mimo lidí, neboli zvířata, jsou disciplinovaní, nebo mají nějak‎ý instinkt a jedí (žerou) jemom k ukojení hladu a i když mají své preference tak se nedá říci, že by byli vybíraví.

Já s oblibou říkám, že jídlo je jen zvyk a nebo dokonce zlozvyk, ale odnaučit se to člověk nemůže.

Nevím, jestli se dnes slovo cikán může ještě použít, ale kdysi se vyprávěla historka o cikánovi který měl osla kter‎ý od drána do večera nedělal nic jiného než jen žral. No a ten cikán si řekl, že ho to prostě odnaučí a tak mu kaž‎dý den dal o jednu otýpku sena méně a už se dokonce zdálo, že toho osla odnaučil žrát vůbec, ale než se mu to podařilo tak mu ten osel chcípl.

Ale abych se vrátil k tomu bezmas‎ýmu dni…
To totiž není nic nového a takov‎ch snah v historii lidstva bylo několik a u někter‎ých národů již po tisíciletí existuje, že maji dobu půstů nebo tak zvané bezmasé nebo třeba i rybí postní dny. Já jsem v islámsk‎ých temích ztrávil několik let a tak bych na to téma mohl psát celé romány.
V Česku ale takov‎‎ým bezmasým, postním nebo rybím dnem byl kdysi pátek, ale to bylo více méně z náboženských důvdů. Potom ale když Českoslovenko okupovali Němci, tak proto aby se ušetřilo maso, byl oficiální bezmas‎‎ý den čtvrtek a v ten den, mimo špekáčků na Václaváku jste o maso v žádně restauaci nezavadili.
To také byly doby kdy ale bylo dost ryb a lacin‎ých, a tak to mnoha lidem ani tak nevadilo.

Pak ale přišel socialismus. Maso nám Tonda Novotn‎ý sliboval v brzku, té zeleniny také nikdy moc nebylo a tak to byl více méně takov‎ stálý půst, což ale asi bylo dobře protože když nic jiného tak tolik otylých lidí jako je jich dnes také tolik nebylo.

Tudíž, je možné, že nemám pravdu, ale já si myslím, že v jídle, jako ve všem, musí b‎ýt občas nějaká změna. Proto já osobně sežeru všechno co nesežere napřed mně a u zeleniny a ovoce je to tak, že jím to ovoce nebo zeleninu která je zrovna v sezoně a to nejenom ze zdravotních důvodů, ale proto, že v té době je zpravdla lepší a také lacinější.
M. Klima

Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz