Co to je O-hashi...

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
babi
6360 příspěvků 5.8.03 20:08
Co to je O-hashi...

Jsou to japonské hůlky na jezení ¨Haši¨. Původem z Číny a používané v kultůrách, kde lepivá rýže je hlavní částí výživy. Dnešním dnem se japonské hůlky liší od čínských, které jsou s tupým a zakulaceným koncem, často pokrytým kovem. Japonské O-hashi mají konce zašpičatělé a vyrábí se nejenom ze dřeva a bambusu, ale také jsou lakované. Na první pohled se zdá nemožné se s nimi najíst, ale jakmile jejich použití je zvládnuto, tak jsou nesmírně všestranné.

O-hashi diktují způsob, jakým jsou japonské pokrmy připraveny, uvařeny a podávány a to v jednosoustových kouscích. Podle velice důležitých společenských pravidel dobrého chování, jídlo se nikdy nesmí přenášet z jedněch hůlek na druhé a když se jí ve skupině lidí ze společné mísy, tak se musí použít druhého konce hůlek. Nikdy se hůlky nesmí nechat stát v misce třebas s rýží, ale musí se rovnoběžně opřít o hranu talíře, položit na stůl nebo opřít o Hashioki (podložka/opěra na hůlky).

Hashioki pochází ze starověku, kdy se O-hashi stavěly na specielní podstavec, aby se uchovaly čisté, při obětních nabídkách na oltářích předků. Právě tak dnes se někdy špičky hůlek pokládají na Hashioki. Avšak v japonských rodinách se používají zejména při slavnostním stolování.

S elegantními tvary a někdy hravým námětem jsou Hashioki výborným sběratelským předmětem pro turisty. Jsou z různých materiálů, jako je dřevo, bambus, keramika, sloní kost, lakované a pochopitelně také z plastiku.

Na tento dotaz zatím nikdo nereagoval, buďte první!

Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz