Co dáváme našim zvířecím kamarádům

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Eja
3839 příspěvků 08.02.07 05:58
Co dáváme našim zvířecím kamarádům

Přesouvám debatu sem
Dilema první:
pouze granule x vařit x mix granule s něčím ( konzervy, vaření)
To bude debata znám ortodoxní zastánce i odpůrce granulí ( pro jednoduchost granulemi myslím KVALITNÍ granule, tedy ne Frieskies, Pedigree apod.

Reakce:
Labužník handula02
634 příspěvků 08.02.07 06:02
Zvířecí parťáci

Ejo, myslela jsem na to samé, založit debatu na toto téma, ale předběhla jsi mě. Já se přiznám, že nekrmím jen granulema, ale kupuju ještě paštiky. Granule ( Proplan, Royal Canin ) má ten můj šmudlínek k dispozici stále, jako vodu. Názory se rozcházejí, jedni tvrdí krmit jen granulema ( někteří zalít, někteří jen suché ), jiný kupují konzervy, další zase vaří. Já čas od času mu uvařím kuřecí nebo hovězí maso, přidám rýži nebo těstovinu a do toho třeba mrkev atd. Ale je to časově náročnější. Osobně si myslím, že je důležité, když páníček zjistí co tomu svému miláčkovi vyhovuje. Jiná debata by byla, když nastanou nějaké zdravotní problémy.

lesni_bytost
119 příspěvků 08.02.07 06:30
Asi raději hlavně granulky...

Mno, jen vařit by asi šlo, ale je pak asi nutné dávat pozor, aby měl pejsek i kočička dost všech látek a vitaminů, takže nějaké přisypávat, ale asi bych to raději nedělala, protože bych se právě toho nedostatku bála.
Občas uvařit nebo dát konzervu klidně, třeba naše psina před mnoha lety dostávala jednou denně granule a jednou masíčko a rýži nebo kolínka. Chutnalo, vyhovovalo. Pak ale přestal být čas a psině se vařit přestalo a když jsme jí potom příležitostně chtěli uvařit nebo dát konzervu, tak měla průjem (i když to nemusí samozřejmě platit u všech pejsků). Takže pokud vařit nebo konzervy, tak asi nějak pravidelně, protože jinak je to jako když koupíte jiné granule - taky si musí zvykat. Stejně ty konzervy nebo vařené jsou podle mě jen pro chuť. Krom toho třeba o konzervách jsem slyšela, že by se jimi nemělo dlouhodobě krmit, protože je v nich nedostatech právě těch důležitých látek - ale to nevím, jestli stále platí.

Eja
3839 příspěvků 08.02.07 06:33
Tak zatím je to klidné sdělování zkušeností,

já jsem na tohle téma zažila debaty při kterých skoro tekla krev.
Můj názor:

• jednoznačně NE psí a kočičí konzervy a NE člověčí jídlo
    Důvod - riziko obezity, přísun pro zvířátka škodlivých látek - psí nebo kočičí bříško potřebuje přece jen něco jiného než lidské.
  • jednoznačně ANO - kvalitní granule přizpůsobené konkrétnímu psovi ( jeho velikosti, věku, sklonu k nadváze, ev. chorobám), o výběru se ev. poradit s dobrým veterinářem ( i když, hihi, náš veterinář mi poradil pro naši po kastraci obezní kočičí carevnu speciál light granule drahé jako sviňa - nevzala je do pusy, light Eucanubu dlabe bez problémů).
  • s výhradami ano - vařit pro pejsky, ale je to podle mne fakt věda, aby dostali to, co dostat mají, věřím tomu, že jsou pejskaři, kteří to umí, ale je jich podle mne málo - rozhodně to neznamená rýži s vařeným kuřetem a mrkví.....
Eja
3839 příspěvků 08.02.07 06:44
A ještě něco

rozhodně NE míchat všechno dohromady - tu granule, tu konzervu, ondy něco vařeného - v tom panuje celkem shoda i mezi zastánci granulí i mezi zastánci spceiálího vaření pro psy.

lesni_bytost
119 příspěvků 08.02.07 07:13
Já třeba opravdu

nehodlám krmit pejsky člověčím, nebo jakýmkoliv nekvalitním krmivem, a rozhodně to nechci podporovat, ale třeba na vesnici se dřív a dnes stopro taky psi krmí zbytky člověčího a nezdá se, že by nějak výrazně strádali (však také na vesnici žiji a vidím to kolem sebe). Tetka to taky dělala, měli jezevčici, která se dožila nějakých 12ti let, což pokud vím je na jezevčíka krásný věk, jezevčice nebyla nikdy tlustá ani hubená, byla vždy plná elánu a viditelně (podtrhuji viditelně, protože je třeba to vzít v úvahu) se nezdálo, že jí něco chybí, přemohla ji až rakovina..
Ale to byla jen vsuvka. Člověčí jídlo pejskům opravdu nedávat.
Ono když to tak vezmu, tak konkrétně naše psina i čičina se možná krmí kvalitněji a zdravěji než my, hm .)
A co se týče kočičích konzerv - takové Gimpet Shiny Cat vypadají tak lákavě, že kdybych nebyla vegetariánka, tak si taky dám .) Ale kočička dostane jen vyjímečně, jinak krmím ProPlanem Housecat (sice bydlíme na vesnici, ale čičina mrška ven nerada .))

happywheaten
4 příspěvky 08.02.07 07:17
Granulky ano.

Já krmím svého wheatna jen granulkami proplan,jelikož mi tak poradila chovatelka a také je od narození ničím jiným nekrmila a problémy rozhodně nemám…roudinou jsem za to sice linčována nakaždém kroku,ale co se dá dělat..Pro ně jsem tyran zvěře a pořád slyším že si v životě nic neužije atd. atd..Samé hloupé řeči..Zkoušela jsem dát pejskovi kuřecí maso z polévky ale moc dobře to stejně nedopadlo,takže zůstaneme opravdu u těch suchých proplan jehněčích granulí..chtěla jsem se zeptat,jestli bych tady někde našla ještě nějaké receptiky pro psí pamlsky…

buraci
1136 příspěvků 08.02.07 07:21
Jooo, krmeni

Na zvirecich webech se kvuli nazorum na krmeni obrazne receno vrazdi. Taky jeden z duvodu, proc uz je nectu… My, co jezdime s pejsky mame svuj vlastni web, kde uz jenom proto, ze se skoro vsichni zname, jsou debaty o trochu mirnejsi. Mohu tedy prispet tim, co u nas nejcasteji papaji tazni pejsci. Jednoznacne vedou granule uz popisovanych znacek (a navic Chicopee, ale s tim maji ted nejake problemy, protoze zmenili slozeni). Mimo sezonu ovsem majitele vicehlavych tymu casto pejskum vyvaruji z takovych tech podivnych tlacenek a mrazenych mas, ktera se obcas daji koupit, protoze pro ne je tezke utahnout poradnou vyzivu celorocne. Celorocne krmi granulemi akorat ti, kteri maji pejsku malo (tak do ctyr az peti zviratek) nebo ti, kteri maji sponzora. A pak jsou ti, kteri vyvaruji celorocne, coz je ovsem problem na zavodech a pak jsou ovsem vystrednici, kteri propaguji syrove maso nebo mrazene lososy a makrely (ve zmrazenem stavu)… Granule maji pejsci casto zalite vyvarem treba ze slepice, aby do sebe dostali dostatek tekutin. Jako energeticka naloz se pouziva :,-(lo (nesolene).

Labužník handula02
634 příspěvků 08.02.07 07:44
Hezká debata

Každý máme jinou rasu, a tudíž každý má to osvědčené. Ale podle mě to nejdůležitější - zjistit co tomu mému psu nejvíce vyhovuje. Z jednoho celého vrhu bude každý pes osobnost a každému bude vyhovovat něco jiného. Třeba u dospělých psů se doporučuje krmit jednou denně, ale znám případy, kdy majitel krmí ráno i večer, tzn. že krmnou dávku rozdělí. Některý pejsek totiž nesní celou dávku najednou, svým způsobem je to něco jako u lidí, někdo jí malé porce.

happywheaten
4 příspěvky 08.02.07 07:55
pamlsky

My máme zatím jen sedm měsíců,takže krmíme dvakrát denně.Ale časem určitě jen jednou..rozhodně se nebojím,že by můj Dandík nezvládl najednou dení porcičku…každopádně jsem se chtěla ještě jednou zeptat,zda máte nápad na nějaký domácí psí pamlsek..

buraci
1136 příspěvků 08.02.07 07:54
Handulo

Krmna davka se take deli kvuli lepsi stravitelnosti u psu v zatezi a rekonvalescentu a nam se to osvedcilo i u obezniho labrose, pes rychleji hubnul.

lesni_bytost
119 příspěvků 08.02.07 07:58
Co se týče počtu krmných dávek,

já osobně si myslím, že ani dospělému psovi nedělá úplně dobře, když se jednou za den „nafutruje“… Přijde mi to logické. Nejde ani tak o to, jestli to dokáže spořádat najednou.
Ale záleží, jak je pejsek zvyklý.

Eja
3839 příspěvků 08.02.07 08:28
Handulo,

já krmnou dávku taky dělím na ráno a večer. Jednak proto, že náš pokojový tygr řve hlady už kolem 5 ráno i o víkendech a nenasypat=nespat, no a hafanům by to bylo líto. A přijde mi to u granulí pro ně přijatelnější, dělit na dvě dávky. A ráno jsem stejně v kuchyni, vařím čajík a připravuji maželovi snídani, takže je mám na očích a usměrňuji jejich „výměnné pobyty“ u cizích misek

meisje
580 příspěvků 08.02.07 11:58
...

Obecne plati, ze cim vetsi plemeno - tak rozdelovat denni davku do nejmene dvou porci denne. Jak pise „buraci“, psi, kteri jsou v zatezi a nebo pracovni plemena maji mit uplne jinak odlisny jidelnicek a system krmeni nez mala plemena ( vetsi prijem energie, vetsi obsah tuku atd. ). U vetsich plemen se tak i predchazi torzim apod. Staci kdyz se podivate psovi na zuby a vetsina pejskaru hned pozna cim a jak je krmen. Da se to poznat podle stavu dasni a zubniho kamene na zubech. My nase bloodhoundy cvicime na lidskou stopu, takze velke pracovni plemeno - krmime kvalitnimi granulemi s vyssim obsahem tuku, extra pridavame olivovy olej, svalovinu (koninu) a cerstve ryby a morske rasy. Zadne jidlo od stolu, zadne kupovane psi pamlsky.
Bohuzel nase mala terierka je dozivotne nemocna s jatry - takze ta ma uplne specialni vyzivu od Hillsu se zpestrenim detskymi masovymi presnidavkami - jsou z kvalitnich surovin, bez koreni a jakkykoliv pridavanych barviv.
Kocour je na stravu nejjednodusi - tvrde vyzaduje granule od Eukanuby a tvrde odmita maso, ryby v jakkemkoliv stavu. Pamlsky dostava stejne jako psi jen domaci vyroby.

Eja
3839 příspěvků 09.02.07 00:24
Meisje,

myslíš, že kupované mlsky jsou hodně nezdravé ? Kupuji jen od Puriny, mrňousové se o ně málem perou, nejvíc milují T-bone…ale i ty s nízkým obsahem tuku, prostě všechny…

Labužník handula02
634 příspěvků 09.02.07 02:28
Zuby - Meisje

Co se týká zubního kamene u psů, budu Ti odporovat. Není to stravou, je to složením slin. Je to jako u lidí, někdo zubní kámen má a někdo ne, a přesto ( např. v rodině ) se budou oba stravovat stejně. Podívej se na některé " směsky " pejsků, jsou na dvoře nebo u boudy a dostávají od páníčků jen zbytky od stolu, a přesto zubní kámen nemají.

meisje
580 příspěvků 09.02.07 02:37
Ejo....

myslim si, ze je to nezdrave, ale v zadnem pripade si nemyslim, ze by to mohlo v malem mnozstvi uskodit - to v zadnem pripade. Zase je to o tom vedet kde jsou hranice a davat to sem tam jako pamlsek nemuze uskodit. My to nedavame, protoze obsahuji velke mnozstvi soli, ruznych, chutovych emulgatoru, barviv apod. Protoze pokud bychom to davali tak bychom to tem nasim „mamelukum“ davali po pytlich a to by jimurcite neprospelo. Sul dostavaji u nas doma v harinkach a pamlsky si delam sama.

Handulo, v tomhle se asi neshodneme, diky tomu co o vyzive psum vim, jsem presvedcena, ze je to " o strave". Slozeni slin ma na tvorbe zubniho kamene pramaly podil.Musim teda priznat, ze vesnickeho pejska ( takoveho praveho vesnicke orecha) jsem nevidela dobrych par let - tak tady se prit nemohu

jen pro zajimavost ......nekdo tady psal, ze jsou i taci co krmi pouze „syrovym masem“. Pokud by nekdo z Vas mel zajem se o tom dozvedet vic, tak staci si do google zadat: BARF a vybehne vam spousty odkazu na tuto dietu

Eja
3839 příspěvků 09.02.07 03:08
Handulo,

jako kdybych slyšela našeho veterináře - teorie o tom, že pes krmený pouze kvalitními granulemi má méně zubního kamene, je podle něj úplná pitomost, náš Mates je toho důkazem.

lesni_bytost
119 příspěvků 09.02.07 03:13
Směsky??

to je docela dost nepěkné označení pro voříška… Myslela jsem, že když má někdo rád psy, tak (i když třeba má „svou“ rasu) má rád všechny…i voříšky.
A na vesnici - třeba u nás má spousta lidí, světe div se, čistokrevné psy a krmí je úplně stejně - zbytky. Ale na zuby se jim teda nedívám Jenom my jsme takoví exoti, že té naší „směsce“, kterou jsme si ještě k tomu vzali z útulku, kupujeme nejkvalitnější granule, které si můžeme dovolit a bydlí s náma doma a spí v posteli.
A kdyby měl někdo pocit, že já mám něco proti čistokrevným psům - měli jsme psa a s papírama. Taky mám „svou“ rasu.

A k těm zubům - strava se určitě bude podílet i na složení slin. Ale jestli pes dostává granule nebo vařené, bez jakýchkoliv „čistících kostí“ nebo čištění zubů, je podle mých zkušeností hodně znát. A je určitě pravda, že někteří psi (lidé) mohou mít sklon k tvorbě a někteří naopak. Ta strava se na nich pak podepíše samozřejmě mnohem více.

Labužník handula02
634 příspěvků 09.02.07 03:18
Lesní bytost

Jestli tě slovo " směsky " urazilo, tak se omlouvám. V tu chvíli mě nic jiného nenapadlo. Takže znova - ČISTOKREVNÍ VOŘÍŠCI…Vůbec nic proti nim nemám, naopak si myslím, že jsou to hrozně chytří a věrní psi, láskou by tě snědli.
Na zubní kámen většinou trpí malá plemena, vedla jsem o tom docela dlouhou diskuzi s naším veterinářem. Dávám mému miláčkovi odstranit a čistit zuby ultrazvukem, a doma čistíme zuby kartáčkem a pastou. Jednou za čas mu zubní kámen doma mechanicky odstraním srpečkem, ale je to boj…

lesni_bytost
119 příspěvků 09.02.07 03:43
Handulo, ani tak mě,

jako spíš ty pejsky.. tedy pravda v mých očích, protože oni to nečetli
Mně prostě vadí takový ten „rasismus na psy“, když někdo ohrnuje nos nad tou nebo onou rasou nebo nad voříšky. Popravdě jsem na to asi celkem alergická, mám s tím docela hodně osobních zkušeností Takže pokud jsi to tak nemyslela, tak se omlouvám spíš já.

meisje
580 příspěvků 09.02.07 03:55
...

Koukam, ze jsem asi spatne prezentovala svuj nazor. Nehlasam tady, ze psi krmeni granulemi zubnim kamenem netrpi - naopak!!! Po granulich je daleko vice zubniho kamene nez po varene strave. Nasi psi taky trpi na zubni kamen, taky odstranujeme ultrazvukem a poctive cistime pastou a kartackem a taky je nam to „prd“platne - sisyfovska prace

meisje
580 příspěvků 09.02.07 04:01
a jeste....

k tem vesnickym voriskum nebo smeskam ( jak kdo chcete), my doma tehle rase rikame „Karl von Bannhof“ nemyslela jsem tim, ze jim opovrhuji - v zadnem pripade! Jen jsem proste nebyla na prave ceske vesnici peknych par let. Kdyz jsme zili v Indii, taky jsme meli „voriska“ a do ted to byl ten nejchytrejsi pes co jsem kdy poznala, lezla po zebriku, umela si otevrit lednici - byla uzasnaaaa a je dosud i kdyz u jinych panicku.

lesni_bytost
119 příspěvků 09.02.07 04:44
S těmi granulemi -

je to zvláštní, moje zkušenosti hovoří přesně naopak. Vím minimálně o dvou psech (pravda, oba byli dost zakrslí), kteří v době, kdy byli krmeni granulemi neměli se zubním kamenem víceméně potíže. Jeden z nich je už mnoho let jen na vařené stravě a kámen mu musí odstraňovat na klinice a i přesto už ve svých asi sedmi letech přišel o několik zubů (držely tam prý jen v tom kameni). Druhý z nich měl podobný problém, ale jiného pánička, a vše se zlepšilo přechodem zpět na granule. Naše psina jedla víceméně vždy pouze granule, zuby se jí čistí tak jednou dvakrát týdně, na veterině jsou vždy stavem jejích zubů unešeni - je jí 13let, asi před měsícem jí vypadl zatím jediný zub.
Bude to skutečně velice individuální záležitost.

Eja
3839 příspěvků 09.02.07 05:46
Tak jsme se přes žrádlo dostaly

k dalšímu zajímavému tématu - pouliční směsi vůbec to nemyslím hanlivě !!!!! Taky je vděčné téma papírák x bezpapírák. To bych občas diskutující vraždila. Stejně tak nesnáším debaty o „psech zabijácích“ apod.. Když si agresivní zakomplexovaný blbec pořídí pitbula, tak z něj bude po páníčkovi agresivní zakomplexovaný blbec, to určitě ano..... Hlavně pokud to bude pes z nějaké „velkovýrobny“, kde na nějaké zá:,–(y potlačování negativních vlastností v chovu kašlou a čím agresivnější psy kříží, tím líp. Mne kousnul v životě jediný pes - jezevčík, kolem kterého jsem volně šla po chodníku v přiměřené vzdálenosti, bez psů. Takže tak…
Mít domeček a jiné zaměstnání, tak se v posteli válí leonberger obložený několika mrňousy - asi nejspíše maltézáky a čivkami, a po zahradě běhá německý ovčák a určitě ještě nějaký další pes, možná Jack Russel teriér......A ne­definované množství koček.....
Takhle se v posteli válí maltézák, kočka a mix čivavy s něčím, podle chovatelky ruských toyů asi právě s toyem.....

Eleeen
1127 příspěvků 09.02.07 06:07
Škoda,

myslela jsem si, že je to o jídle pro zvířecí kamarády a ne jen pro kočky a psy…

Eja
3839 příspěvků 09.02.07 06:15
Eleen,

vždyť ano, ale zatím jsme se tu sešly samé pejskařky a kočkařky, já k opeřencům nemám moc vztah a rybičky jsem postupně zrušila, už jsem přibývající množství chlupatých kamarádů a neustále přibývající množství kytek nějak přestala zvládat…

Eleeen
1127 příspěvků 09.02.07 06:54
chlupaté zvířátko mám taky,

mám králíčka. A fakt nemá ani peří, ani ploutev.
Je to vegetariálnka, takže bych jí asi nic vařeného nedávala (i když u dědy jsme dávaly brambory vařené se šrotem.
Já dávám vše sušené, málokdy čerstvé, to může způsobovat průjmy. A hodně sena a vody.

Eleeen
1127 příspěvků 09.02.07 06:56
FRISKIES pro králíky

.. se mi neosvědčilo, není moc dobré.

Kvalitní, ale velice drahá, je teď nová série Vitakraftu - takové tm. zelené balení granulí s komplexy na zuby (žluté hvězdičky), wellnes (růžová srdíčka) a vitalitu (zelené pecičky), s maximálním obsahem a optimálním zastoupením všech vitamínů a minerálů.
Vitakraft BEAUTY, 600 g za 135 Kč.

Eja
3839 příspěvků 09.02.07 07:26
Vitakraft

znám, dělají i psí mlsky, občas je kupuji na střídačku s výrobky od Puriny. Králíček by se nejvíc líbil naší kočce

buraci
1136 příspěvků 09.02.07 11:42
Ejo

My mame pejsky doma tri, z toho v posteli dva a ver, ze to staci. A k voresakum, nas Taff (ten cerny pes z fotek v denicku) je take vorisek (evropsti sanovi psi PP nemaji, jejich chov ma trochu jiny system), ale nas kamarad, ktery chova pejsky s PP, ho vzdycky obdivuje a rika, co by za jeho postavu nekteri ohari s PP dali . Ovsem ostatni psy mame s PP, clovek ma aspon jakztakz zarucenou povahu a zdravi, coz ti bohuzel u bezpapiraku nikdo nezaruci. Nevadi mi, pokud nekdo nabizi pejsky bez PP, protoze byl prilis naivni a nejaky chytry pejsek mu nakryl fenu, to se da pochopit. Ovsem za:,–(ne mi vadi mnozitele psu, kteri se snazi prizivit na momentalne popularnim plemeni, nejlepe bez toho, aby do svych chovnych psu jakkoliv investovali. Jejich pejsci nemaji rentgen na DKK, neprosli bonitaci, nemaji zkousky vloh a uz vubec ne dalsi obtiznejsi zkousky, pripadne jejich psi nebyli pripusteni do chovu pro agresivitu. Podminky, ve kterych psy drzi jsou casto vice nez problematicke (civavy v kralikarnach). Proto si vzdycky dejte pozor, od koho psa kupujete, zvlast pokud se jedna o modni plemeno. Dnes se to tyka hlavne retrievru, vymarskych oharu (ovsem tento pes, i pokud je od renomovaneho chovatele, nepatri do rukou zacatecnika) a civav.

Váš příspěvek

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz