Chala - barches pro anickav

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

martin_etzl
280 příspěvků 02.12.09 11:45
Chala - barches pro anickav

Anickav psala, že musí najít více informací o barches pod diskusí o chala. Na vysvětlení: chala = barches. Je to to samé. A pokud se tím nedopustím porušení autorských práv, rád bych tu citoval článek o chala/barches z listu Židovské obce Olomouc Chajejnu (Náš život) z ledna 2009, protože článek je roztomilý a cituje výbornou židovskou autorku Ruth Bondyovou:

Jak se peče barches aneb Boží dar

Na barches či chalu si při společných
večeřích naši členové
již zvykli. Oceňují pekařské
umění Zigmunda Deutsche i
Jany Štěpánové.
Jenže v neděli 7. prosince
bylo všechno jinak. Ženy nepřišly
chalu konzumovat, ale na
pozvání ŽO naučit se barches
péct. Každá z žen si donesla
kilo polohrubé mouky, dostala
vejce, olej, kostku droždí, sůl,
cukr a do skleničky vodu. A
pod vedením výše jmenovaných
se pustily do nejtěžší práce, do
ručního míšení a hnětení těsta.
Když byly s hnětením těsta
hotovy, musely počkat, až těsto
vykyne. Potom už jen stačilo
chalu uplést, dát na plech a do
trouby. Čas kynutí a pečení
vyplnil MUDr. Boris Pauček
promítáním snímků ze zájezdu
do Izraele. (Nutno poznamenat, že se jako jediný muž aktivně
zúčastnil pečení.)
Boží dar
Shodou okolností právě v době,
kdy se v olomoucké obci
pekl barches, dostala se do
prodeje nyní již rozebraná
knížka Ruth Bondyové Boží
hody s podtitulem Jak jedli Židé v Čechách a na Moravě.
Barchesu, tomto Božím daru,
věnuje R. Bondyová celou kapitolu.
Přinášíme z ní ukázku: Židé v Čechách namísto vedrem
Svaté země trpěli zimou, ale
plahočení za denním chlebem
přetrvalo. Ne pro všechny, vždy
byli mezi nimi boháči, na jejichž
stole ani ve všední den nic nechybělo,
ale pro velkou většinu. Avšak
v pátek večer byly i na stole chudých
bílé pletené sobotní chleby
nazývané v Čechách barches (odvozeno
od hebrejského brachot -
požehnání) a ve většině diaspory
chala podle malého kousku těsta
(desátku), který hází hospodyně
do ohně na památku obětních
chlebů v jeruzalémském chrámě.
Požívání chleba, barchesu, housek či jakéhokoliv jiného pečiva z pěti
druhů obilí - pšenice, žita, ovsa,
ječmene a pohanky - vždy předcházelo
(a u věřících předchází
dodnes) požehnání dobrotivému
Bohu, že dává vzcházeti chlebu
ze země, protože chléb zůstává
nebeským darem. Je-li na stole
několik bochníků chleba, nakrojí a
požehná se ten nejlépe vypečený.
Na svátečním stole musely být
vždy dva barchesy, na památku
milosrdenství Boha, který živil
syny izraelské v sinajské poušti
nebeskou manou. Každý z nich si
směl nasbírat many, kolik bylo
třeba jemu a jeho rodině na jeden
den, ale ne více, a kdo si přes
zákaz ponechal manu do druhého
jitra, „zčervivěla a zasmradila“,
jak praví Bible. Ale šestého
dne bylo synům Izraele dovoleno
nasbírat dvojnásobné množství
many, aby vystačila na sobotu,
den Hospodina, a ta se udržela čerstvá.
Text a foto -th-

Reakce:

di
2451 příspěvků 02.12.09 12:23
S dovolením

přidám dokaz na ten článek - právě před chvílí na mě „vypadl“ z gůglu, když jsem si zkusmo hledala, jaký je rozdíl mezi chalou a barchesem: "http://www.jud­.upol.cz/old/dow­nloads/ZS08-09/Chajejnu%202009-01.pdf

anickav
2904 příspěvků 02.12.09 12:25
Martin, ďakujem.

ja som pekné veci našla na:
http://www.kehilazilina.sk/news.php?…

di
2451 příspěvků 02.12.09 12:26
oprava

Znovu odkaz na stránku: http://www.jud.upol.cz/…02009-01.pdf

di
2451 příspěvků 02.12.09 12:27
Ještě fotky z pečení

http://kehila-olomouc.cz/…fotogalerie/

martin_etzl
280 příspěvků 02.12.09 12:53
Di,

paní Bondyová je úžasná, že? Její knihy jsou plné lidské moudrosti. Mám je moc rád, i moje rodina je čte s nadšením.

anickav
2904 příspěvků 07.02.10 15:37
e.s.t.e.r,

nie je to síce recept, ale je to krásne…

ester
288 příspěvků 07.02.10 20:33
...

Je to nádherný.....­.............

martin_etzl
280 příspěvků 07.02.10 21:39
Milé dívky,

i když se v článečku psalo, že je kniha rozebraná, není. Mají ji v nakladatelství Kosmas: "http://www.kos­mas.cz/knihy/143680/bo­zi-hody/

martin_etzl
280 příspěvků 07.02.10 21:42
tak takhle?

http://www.kosmas.cz/…0/bozi-hody/

di
2451 příspěvků 07.02.10 22:17
Martine

ty Vámi zmíněné taky mám, navíc ještě Rodinné dědictví a Mezi námi řečeno. Paní Bondyová je skvělá.
Přes Váš odkaz jsem se dopracovala sem: http://www.kosmas.cz/…vysledek.asp?… - odkaz na knihy paní B.

martin_etzl
280 příspěvků 08.02.10 20:32
Di,

zkuste i Lenku Reinerovou. Je také skvělá. Nechytla mě za srdce až tak moc jako RB, ale skoro. A najdete jí taky na Kosmovi.

di
2451 příspěvků 08.02.10 21:34
Martine,

od L.R. jsem četla všecko, co kdy vyšlo, něco víckrát. Prožila si hodně zajímavý život.

di
2451 příspěvků 08.02.10 21:52
P.S.

Každopádně díky za tip (to jsem zapomněla připsat), co tam máte dalšího?

martin_etzl
280 příspěvků 10.02.10 20:01
Milá di,

na parapetu mi momentálně leží Lágr od Aleše Palána a Dějiny Číny od Johna Fairbanka, obě mě lákají a slibují a já se na ně moc těším. Ale u ruky mám Francouzské hodokvasy od Petera Mayle.
Moje dcera na mě volá, že žádná ženská by neměla minout Guilianovou, podle které Francouzky netloustnou. prý je to nejenom dobré, ale i vtipné a milé.
A jaké tipy dostanu od vás?

di
2451 příspěvků 10.02.10 20:56
Martine,

díky za tipy, po obou knížkách se podívám. Paní, co netloustne jsem četla, Mayleho dtto (víc knih od něj). Já mám zrovna rozečtenou Zlodějku knih od Markuse Zusaka (dobrá!), v poslední době se mi líbila i knížka Znamení k lásce od Jana Kjaerstadta nebo Beatles od Larse Christensena. Vůbec mám ráda severskou literaturu - Peter Hoeg apod. Z českých se mi líbí třeba Emil Hakl, Jan Balabán nebo Miloš Urban. A hlavně Jiří Kratochvil, podle mě náš nejlepší současný spisovatel vůbec. Znáte je, čtete je?

ester
288 příspěvků 13.02.10 16:49
Martine,

přiznám se,že mě čím dál tím víc zajímá ten váš parapet.Já jsem nakonec sáhla po jiné knize,než od
paní Ruth,ale spíš mě tak napadlo,než knihu vlastnit,že bych i uvítala,do ní jen nahlídnout.
Nevím,jestli byste byl ochotný tu knihu od paní Bondyové třeba zapůjčit?Poslední dobou dost zvažuju,jakou knihu koupit,protože knihovna se kupí a je třeba pečlivě vybírat.Mohla bych výměnou zapůjčit zas nějaké svoje knihy,pokud by vás zajímaly........

martin_etzl
280 příspěvků 13.02.10 17:49
Milá di,

mám taky rád severské autory, i když asi o genereci i dvě starší, ale Peter Hoeg se mi líbil. Vlastně jsem od něj četl jen Cit slečny Smilly pro sníh a Tichou dívku. Urban mě velmi zaujal, myslím, že jsem přečetl všechno co vyšlo a jediné, co se mi nelíbilo byl Klášter sv. Anděla. Kratochvíl je na mě už asi příliš postmoderní, i když znám jen jeho Urmědvěda a Orfea z Kénigu. Líbila se mi Petra Hůlová, hlavně její Cirkus Les Memoires. je ale pravda, že když je tak krásná zima jako letos, moc toho nepřečtu. Snažím se být každou volnou chvilku na lyžích a večer už pak člověk v teple u knížky jen poklimbává. Ale je to krásné klimbání .
Esterko, můj parapet je místo, kde skladuju knížky, které si opravdu chci přečíst. Jinak se tu válí všude a moje dcery moc nechápou, že knihy nemají nožičky a do knihovny samy nedojdou. Pokud jde o půjčení, snažím se nebýt zapšklý dědek a dělit se druhými. V našem případě to má dva háčky. Ten první, omlouvám se ti, je v tom knížky si půjčuju s přáteli. A pokud bychom přátelé byli, pořád zůstává ta vzdálenost, která se snadno překlene na internetu, ale s půjčenou knížkou je to už horší.

ester
288 příspěvků 14.02.10 04:33
Martine,

to je asi pravda,že na půjčení knihy je zapotřebí dostatek důvěry.......­.rozumím tomu.Říkám si aha,tak to je asi na zamyšlení se nad sebou........
Na druhou stranu,pokud už by se nějaká „vypěstovala“,kromě internetu stále docela obstojně funguje i Česká pošta anebo když je velký zájem o knihu,tak se dá i ledascos domluvit

ester
288 příspěvků 14.02.10 06:33
Martine,

a půjčíte mi tu knihu?

di
2451 příspěvků 15.02.10 12:09
ester

Zkuste nějakou knihovnu, třeba budete mít štěstí, a ta knížka tam bude. Pokud by nebyla, existuje něco jako meziknihovní výpujčková služba a seženou Vám ji.

di
2451 příspěvků 15.02.10 12:11
Martine,

koukám, že je to na delší debatu a nemyslím si, že zrovna na Labužníka, i když se fórum jmenuje Mimo mísu; asi by to ostatní lidi zde moc nebavilo číst. Až budu mít trochu času a „psací“ rozpoložení, ozvu se Vám soukromou zprávou, ano? Mějte se fajn.

Váš příspěvek
Další podobná témata podle názvu

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz