Cesmína širokolistá

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

gmp
1603 příspěvků 17.03.10 12:35
Cesmína širokolistá

Má někdo snad, nějaké rozsáhlejší informace o tomto hořkém čaji? Marně hledám. Zatím co jsem se dočelt a ochutnal, tak je to chuťově trochu k pelyňku, ale slabší. Pelyněk je pelyněk, na něj to nemá.
Informace které se mi podařilo zjistit. Je to strom, na rozdíl od našich keřů, čaj čistí krev, snižuje tlak, neutralisuje alkohol. Bude zřejmě mít účinek na játra. Údajně zlepšuje kvalitu spánku, ale to jsem nezjistil, neboť já usnu vestoje, vsedě, vkleče. Miloš
Anglicky se označuje jako BITTER TEA BUDS, Vietnamsky: BÚP CHÉ DANG

Reklama

Reklama

Reakce:

pekarka
410 příspěvků 18.03.10 20:07
já našla toto

Další velmi zajímavý nečaj je mate. Nápoj mate pochází z listů stromu Cesmíny paraguayské, která roste ve střední a jižní Brazílii, v Uruquayi a v Argentině. V přírodě dosahuje výšky 14m. Na plantážích se kvůli sběru udržuje do výšky 5m.
Nápoj se vyznačuje výrazně povzbuzujícími vlastnostmi. Obsahuje „matein“, třísloviny a vitamíny A,B,C,E,B-komplex, magnesium, draslík, železo, vápník, křemík, a další. Je prokázáno, že mate tlumí únavu, mobilizuje duševní schopnosti, přitom bez následné únavy. Zahání také pocit hladu. Zvláště je nutno upozornit na pozitivní účinky maté pro celý lidský trávicí systém. Je účinným pomocníkem pro lidi dlouhodobě trpící zácpou. Podporuje také regeneraci poškozené střevní sliznice a normalizuje hladinu cukru v krvi. Působí proti zadržování přebytečného množství tekutin v těle. Aktivuje látkovou výměnu a pročišťuje tělo od toxických látek.

svato
1417 příspěvků 19.03.10 10:10
Miloško,

neviem, čo si to pil, ale maté nie je horké, obyčajne sa píše o „dymovej“ chuti.

Alis
2617 příspěvků 19.03.10 14:30
Bitter tea buds

.. není žádné maté, ale safra hořký nápoj. Protože jsem nikdy neochutnala pelyněk, nemohu srovnávat, pro mě jednoznačně nejvíc hořká zkušennost. Jeden doušek a dost. Od prvního (a nejspíš posledního) nálevu přemýšlím nad upotřebením, napadá mě jen nějaký aperitiv, destilát a pod. jako čaj jen v pominutí mysli

pekarka
410 příspěvků 19.03.10 17:50
no teeda

Miloši bůhví cos to zas pil
http://www.nubes.bloguje.cz/…e-na-caj.php

martin_etzl
280 příspěvků 21.03.10 01:58
Cesmína širokolistá,

illex latifolia. Ten hořký čaj není bez rizika, zvlášť když je neznámý výrobce. Pokud se totiž mezi listy připlete několik bobulek, je na otravu zaděláno. U stromovité širokolisté cesmíny stejně jako u všech zástupců tohoto druhu.
Pekařko, s yerba maté to nepřeháněj, ono totiž také zvyšuje tlak a zrychluje srdeční akci, a to zvlášť u osob s nadváhou. Takže hlad tlumit spíš ledovou vodou.
Všechny bylinné čaje je potřeba pít s rozvahou a hlavně druhy střídat. Nikdy nekupovat od stánkových prodejců a rádoby léčitelů. Buď si je kupte v lékárně nebo si nasušte sami, ale při nadměrném pití si můžete uškodit i tak, protože u sušených bylin velmi kolísá obsah učinných látek.
Taky pozor na alergie. Není nic vyjímečného, že dnešní děti se občas začnou dusit i po šípkovém čaji. Napřed vyzkoušet v malém množství a jak už jsem psal - hlavně střídat druhy.

Koyak
1 příspěvek 18.02.16 13:17
Upřesnění

Název rostliny na který byl dotaz je botanicky Ilex causue.

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz