čertovo lejno - asafoetida

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Jarka7
208 příspěvků 3.10.05 19:16
čertovo lejno - asafoetida

Asafoetida (ČERTOVO LEJNO, ASA SMRDUTÁ, ASANT, LOČIDLO / a. GIANT ASSA, GIANT FENNEL / f. ASSANT FÉRULE/ n. STINK ASANT, TEUFE3LDRECK / lat. FERULA ASSA-FOETIDA L.)je hořká a mastná, řízná, ostrá, silně pálivá a následně hořká. Vytrvalá rostlina tvořená klenutými hromadami péřovitého listí, vysoká až 18 stop. Květy jsou žluté, na stopkách v hustých kulovitých okolících. Kvete na jaře. V létě a horkém podnebí zasychá a v zimě opět nabývá síly.Rozšířena v Středozemí a v Asii.
Podporuje trávení, stimuluje, podporuje chuť k jídlu, je baktericidní, posilující, dobrá na srdce, napomáhá odbourávání jedů, působí proti vystřelujícím bolestem a nadmutí. Odstraňuje žaludeční obtíže a potíže s hlenem, choroby žaludku, ztrátu vědomí a mdloby, epilepsii, slabé trávení a kašel. Tekutá klovatina působí proti obstrukcím v těle, reguluje obzvláště trávicí funkce a stimuluje.
Asafoetida obsahuje organickou sloučeninu síry, 5% prchavých olejů se silicí česneku příbuzné rostliny, allyl persulfát (který je zodpovědný převážně za charakteristické aroma) a dva terpeny, 65 % pryskyřice, asaresino tannolový ester kyseliny ferulové, volnou kyselinu ferulovou, 25 % klovatiny a také kyselinu jablečnou, octovou, mravenčí a valerovou. Při suché destilaci poskytuje pryskyřice umbelliferon, který se v indické odrůdě nevyskytuje.
Asafoetida je dobře známým stimulans z dob Antiky, lékem proti nadýmání a plynatosti, protikřečovým lékem (uvolňujícím mimovolní svalové kontrakce a uvolnění) a má mírný projímavý účinek. Současně je antihelmintikem (zabíjí tasemnice žijící ve střevech), diuretikem, afrodiziakem (zvyšuje pohlavní pud) a prostředkem vyvolávajícím či upravujícím menstruaci. Posiluje nervy a plíce. Na krevní oběh a sekreci působí povzbudivě. Při dlouhodobém užívání třeba i v malých dávkách vyvolává štiplavé podráždění v krku podobně jako cibule, plynatost, průjem a pálení při močení. Těkavý olej však nezůstane v těle dlouho: je rychle vyloučen močí, mlékem a potem, kde může být snadno zjištěn.
Asafoetida je také považována za látku regulující plyny, působící proti křečím, užitečnou při vředových onemocněních, vypuzující hlen a látku podporující močení a menstruaci. Zabraňuje nadýmání a také chorobám sleziny a močového měchýře, je prospěšnou pro ochrnuté pacienty a je znamenitým afrodiziakem. Je velmi oceňována při léčbě kašle a dýchacích potíží. Dávkování asofoetidy je 1 g.
Asofoetida pochází z rostliny podobné kmínu nebo mrkvi, sbírá se latex, vytékající z naříznutých stvolů (jako u makovic)je neobyčejně prospěšná při nadýmání břicha, vystřelujících bolestech břicha, zácpě, ochablosti žaludku a střev, špatném trávení a infekci střevními červy. Při těchto chorobách je asofoetida podávána spolu s adžvajenem.
Při nervových chorobách jako je obrna lícního nervu, částečné ochrnutí a křeče je asofoetida velice účinná. Je také dobrá při léčbě malárie.
Tvrdí se, že infekce roupy nepostihne nikoho z těch, kdo pravidelně užívají asofoetidu.
Další oblastí, kde asofoetida provádí zázraky, je hysterie, psychoneurotická choroba při které se potlačené komplexy odštěpí od osobnosti a dají vznik hypnotickým stavům (například náměsíčnosti či ztrátě paměti) a projevuje se mnoha tělesnými symptomy jako jsou tiky, ochrnutí, slepota a hluchota. Pacient je nesmírně citově labilní a afektovaný. Asofoetida odstraňuje mnoho z těchto symptomů. Stejně zázračný vliv má také na černý kašel a na velmi bolestivé srdeční potíže či angínu pectoris a na křeče, které někdy následují pro neobyčejně sužujících vystřelujících bolestech. U tak zvané Globovy hysterie se objeví na břiše kulatá boule, roste a pohybuje se směrem k hrudníku. Asofoetida je zde velmi účinná.
Poznámka: při onemocněních břicha má být azofoetida podávána smažená, zatímco při chorobách plic je nejlepší podávat ji syrovou, neboť je silnější a účinnější. Při chorobách břicha je asofoetida dráždivá, a proto je lépe podávat ji smaženou. Při úpravě musí bý přiměřené množství umaženo na tuku, pak příjemně voní po cibulce a česneku.Nesmažená asofoetida způsobuje zvracení.
Naposledy jsem ji kupovala práškovou i tuhou pastu ve Vídni na Bleším trhu v krámcích s orientál pří:,–(ami. Cena max. 1,5 Eura
(Jedno balení vydrží na „celý život“) Jarka 7

Na tento dotaz zatím nikdo nereagoval, buďte první!

Váš příspěvek
Další podobná témata podle názvu

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz