Boj s lepidlom

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
EsterH
53 příspěvků 16.09.10 12:35
Boj s lepidlom

V rámci šetrenia (a nielen životného prostredia „recyklujem“ rôzne typy fliaš so šrubovacím uzáverom na domáce zaváranie. Na džemy sa osvedčili malé cca 180 ml (?) fľaše od tatárky Helmans. Ale - a tu Vás chcem poprosiť o radu - s čím sa dá odstrániť tá hnusná tvrdošijne sa držiaca lepiaca hmota pod etiketou?
Niekedy papier zlezie sám, zriedkavo s časťou lepidla ale najčastejšie tam ostáva pás lepidla. Skúšala som to za studena, za tepla, v umývačke, so saponátom, s nožom škrabať, s drátenkou (tá ostala polepená, zrelá na vyhodenie a fľaša aj tak nebola čistá). Čo s tým?

Ďakujem

Reakce:
bocianka
528 příspěvků 16.09.10 12:42
ester,

obávám se, že zde nepomůže nic. Taky mám stejnou zkušenost. Jedině to snad zmizí po častějším mytí. Ale nevím.

bedla
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.09.10 13:20
Lepidlo.

Zajímavé, že nejvíce papír i s lepidlem drží na lahvích českých. Používám i drátěnku … ale bohužel, drží a drátěnka jde do koše. S ostatními takové potíže nemám. Stačí v teplé vodě odmočit, nastříkat odmašťovač od Landru a jsou čisté.

mjam
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.09.10 13:48
Prostředek proti lepidlu

Pokud je nálepka ještě na sklenici, pomůže ohřát ji důkladně fénem. Když je už sloupnutá, ale na sklenici zůstaly zbytky lepidla, tak je lze odstranit prostředkem ISOPROPANOL. Je k dostání v prodejnách s chemickými potřebami. Tekuté čistidlo K2R obsahuje také isopropanol a je velmi účinné.

hafca
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.09.10 15:12
Boj s lepidlem

je běh na dlouhou trať. Mám na to doma 4 láhve. Technický benzín, aceton, toulen a zmiňovaný isopropylalkohol. Je zajímavé, že pokaždé funguje něco jiného. Při zatvrzelém lepidle zkouším postupné užívání všech přípravků. Někdy se zadaří, ale na některé už funguje jen časté mytí, případně žmoulání prsty.

Bess
6 příspěvků 16.09.10 15:50
Boj s lepidlem

Odjakživa používám úplně na všechna lepidla na sklenicích jen obyčejný benzín - Benzínový čistič, co prodávají v drogérii. Opravdu se mi nikdy nestalo, že by se lepidlo nerozpustilo. Jde to krásně. Žádný problém.

esmeralda
4813 příspěvků 16.09.10 22:21
Lepivou hmota pod etiketou

odstraňujeme eukalyptovým olejem. Funguje pokaždé.

penda
4752 příspěvků 17.09.10 07:36
Měla jsem stejný problém...

do té doby, než jsem zavolala babísce Vali. Nemusíš používat žádnou drastickou chemii. Stačí ti špička nože a jakýkoli tekutý prášek (Real, Cif…). Tekutý prášek naneseš na lepidlo a špičkou ostrého nože lepidlo krásně seškrabeš. Sklo se nepoškodí a sklenička zůstane čistá. :)

EsterH
53 příspěvků 17.09.10 08:13
...

Dakujem vsetkym za rady Vidim, ze nielen mne strpcuju zivot zdanlive banality. Je to nielen esteticky problem ale tiez to nie je nic prijemne chytit taku ulepenu flasu, ze? Mozem potvrdit, ze chvalabohu vacsina vyrobcov si nepovazuje za povinnost zaplacat flasu lepidlom tak, aby este aj generácia archeologov o par 100 rokov ich nasla v zachovalom polepenom stave…
Inak ten technicky benzin som skusala tiez - bez valneho uspechu.
Esmeralda, eukalyptovy olej je v nasich koncinach vzacnost a ak hovorime o tom istom, tak si ho dozicim len do kupela. Ale vyskusam - par kvapiek asi bude stacit, ze?

esmeralda
4813 příspěvků 18.09.10 01:08
Eukalyptový olej - Ester

Ano, pár kapek na papírový kapesníček stačí.
Taktéž funguje na odstraňování skvrn z oblečení nebo na šmouhy od bot na podlaze.
Při nachlazení stačí pár kapek do horké vody a výpary vdechovat.
Také jím lze odstranit žvýkačku.

muris
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.09.10 09:40
boj s lepidlem

Stačí odmočit v horké vodě a je to.

2905
753 příspěvků 23.10.10 18:58
Boj s lepidlem

…pomáhá mi - do staršího hrnce vodu, obyčejnou sůl, nechám přejít var, pod pokličkou vystydnout - hotovo.
Když nálepka odolá, přitvrdím, do téže vody přidám lžíci krystalové sody, opět převařím, nechám vychladnout.

2905
753 příspěvků 23.10.10 19:59
Neodolaly

… prošly troubou, hezky zapečné lepidlo, stačila sůl.

Váš příspěvek

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz