Africká fialka

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Bradicka
163 příspěvků 08.05.04 20:58
Africká fialka

Milé labužnice a labužníci, tohle je fakt dotaz mimo mísu… Ale určitě spousta z vás pěstuje kytičky, a africké fialky jsou docela rozšířené. Chci se zeptat: je normální, že odkvétající květy, tmavě fialové, začnou bělat, jsou na nich bílé skvrny? Dostala jsem kytičku a nic takového na ní nebylo, a po pár dnech začly některé květy takhle běloflekatět . Jinak vypadá rostlinka zdravě. Tak co myslíte? Moc vám předem děkuju za mimomísovou odpověď, příště už to bude určitě zase o jídle!

Reklama

Reklama

Reakce:

1irena
591 příspěvků 08.05.04 21:23
Africká fialka

léta jsem se je pokoušela pěstovat, celkem zdárně. Fakt je, že se mi taky stalo, že filaka, která měla původně bílé okraje, příští květy měla bez okrajů. Nemáš ji náhodou na prudkém sluníčku?
Fialky nechtějí přímé slunce a zálivku pouze spodem.

Bradicka
163 příspěvků 08.05.04 21:52
Ireno,

moc díky za rychlou odpověď! No, je fakt, že chvilku na sluníčku byla, tak možná je to ono. Už jsem ji ale dala jinam, je to tak týden, tak zkusím počkat na ty další květy. Nemá ale bílé okraje, není to vícebarevná varianta. Byla celá tmavě fialová. A odspodu ji zalévám. Tak možná to bylo tím sluníčkem… Uvidím, co bude dělat dál . A moc Ti děkuju!

penda
4752 příspěvků 09.05.04 01:26
bradičko,

ode mne máš radu na mailíku…jak bych na tebe mohla zapomenout…:-))

1irena
591 příspěvků 09.05.04 11:09
Pendo

jestli máš zkušenost s fialkama, tak chci taky radu:)
Proč se mi stavá, že mi některá roste jako stromek? :))
Dělá se jí kmínek, pak si „lehne“ vzpřímený se neudrží?

Eleeen
1127 příspěvků 10.05.04 08:06
Africké fialky

Bradičko, je zcela normální, že fialka, když odkvétá zesvětlá (nebo prostě změní barvu) a pak postupně květ uschne. Vážně.
Ireno, i mě se na některých fialkách tvoří tzv. KMEN. Podle mě je to stářím a varietou fialky.
NEDOPORUČUJU africké fialky umísťovat u oken VŮBEC!!! Ani v létě, ani v zimě. V létě Vám slunce opravdu doslovně popálí květy a hlavně dužnaté listy (uschlé hnědé fleky) a v zimě, pokud bude fialka u otevřené ventilačky nebo otevřeného okna či balkonových dveří, popálí ji pro změnu mráz a studený vzduch. Vím to stoprocentně, staly se mi oba případy (mám asi 14 fialek a každou jinou).
Odlišnost barev květu je také způsobena jinou zálivkou, než na jakou byla květina původně zvyklá anebo naopak umístěním v tmavším koutě. Tmavá místnost také snižuje četnost kvetení.
JÁ MÁM TROŠKU JINÝ DOTAZ OHLEDNĚ TĚCHTO FIALEK: NEVÍTE NĚKDO O SPECIÁLNÍM HNOJIVU PŘÍMO NA AFRICKÉ FIALKY????
 Díky!

Bradicka
163 příspěvků 10.05.04 09:41
Eleeenko,

moc děkuju, uklidnila jsi mě! Snad se té mé fialce povede dobře. Včera jsem našla stránky http://www.volny.cz/africkefialky/ - okopírovala jsem odtud část o hnojení:
Hnojení: Protože se rostliny většinou pěstují v rašelinové zemině, která je na živiny chudá, je pravidelné přihnojování prospěšné. Doporučená jsou hnojiva se stopovými prvky (např. „Harmavit“, „Vegaflor“). Doporučené dávkování je dle návodu použitého přípravku. V době květu přidávejte 1/4 doporučené dávky hnojiva do každé zálivky.

Choroby: Hniloba kořenů a stonků se vyskytuje při nadměrné zálivce. Proti padlí aplikujeme postřik „Fundazolem“.

Tak nevím, jestli jsou to přímo fialčí hnojiva, ale asi si je půjdu koupit . Dej vědět, co Ty na to, a přeju Ti, ať se kytičkám daří! A ještě jednou děkuju!

1irena
591 příspěvků 10.05.04 19:11
Eleeen

v mém případě je nutnost mít fialku u okna, bydlím ve starém činžáku v přízemí a nemáme světlo. CO nemám na parapetu nebo mezi okny, to neroste. Fakt je, že ta „fialka-strom“ byla hodně stará. Přes letošní zimu jsem je nějak umořila, asi spíš usušila. Tak pořizuju nové. Je to vděčná kytka a když se dá do kvetení-paráda.

1irena
591 příspěvků 11.05.04 08:15
Adresa

tady je taky neco kytickach

http://www.domek.cz/…/default.htm

salgo
146 příspěvků 09.06.04 00:10
fialky na okně

Léta jsem pěstovala krásné fialky (pak mi je zlikvidoval synáček, až odroste pořídím nové) a na okně, dokonce jižním. Vtip je v tom že v létě jsem před ně na okno dala záclonku, takovou tu co se napíná na spodní část okna, aby je sluníčko nespálilo a zimní sluníčko jim nevadí. Kvetly krásně a pořád a zalévala jsem je horem, někdy i listy polila a vůbec jim to nevadilo (v některé knížce jsem si přečetla že je to tak přirozené, rozhodně to bylo pohodlnější).

1irena
591 příspěvků 02.07.04 19:45
Pastva pro oči

pro všechny příznivce afrických fialek
fialky

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz