Aby toho nebylo málo...

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Labužník housenka02
609 příspěvků 20.09.06 23:53
Aby toho nebylo málo...

… tak mému partnerovi diagnostikovali cukrovku… obracím se tedy pro rady na vás moji milí Labužníci, neboť nemám s tímto onemocněním žádné zkušenosti, ať pátrám v paměti jak chci, tak nikdo z mých ani partnerových příbuzných tímto onemocněním netrpí ani netrpěl… no co někdo musí být první… budu ráda za každé rady… zejména pokud někdo ví o serveru zaměřeném na toto onemocnění… určitě nějaký bude, jenom mě nejde ho najít…

Děkuji Vám všem předem…

Reklama

Reklama

Reakce:

Ivo
1045 příspěvků 21.09.06 00:22
Housenko...

…zkus si tady TARGET = _new polistovat…

Labužník housenka02
609 příspěvků 23.09.06 11:31
Ivo,

… díky, měla jsem ale spíše na mysli čím nahradit cukr v moučnících a hlavně v jakém poměru… partner má totiž rád sladké a nerad by se ho vzdával, ikdyž i to musí omezit… ale zase vánoce bez cukroví si dost dobře nedovedu představit a kupované dia výrobky jsou hrozně sladké, navíc lékař mu je nedoporučil, vzhledem k redukci váhy…

Ivo
1045 příspěvků 23.09.06 12:21
Jo jo...

…já to v tom případě špatně pochopil…nicméně se však domnívám, že by bylo nanejvýš vhodné ještě před tím, než začneš v kuchyni experimentovat, se o této chorobě něco dozvědět…

Uživatel je onlineEja
3815 příspěvků 23.09.06 14:22
Housenko,

věřím, že se nikdo nevzdává rád svých oblíbených jídel, ale u cukrovky je to velmi ošemetné. Velepodvod jsou různé dia sušenky apod, děláš správně, že se tomu snažíš vyhnout. Ale diabetická dieta není jen o sladkostech, ani jen o kaloriích a uhlovodanech, diabetik byl měl jíst obecně zdravě - to znamená přesunout se od české klasiky k bílému masu, zelenině, nevaječným těstovinám, omezit na minimum tuky. To je ještě skoro důležitější než absolutně vyloučit cukr, a to ani není potřeba. Kousek lehkého piškotu s ovocem a želatinou nevadí jednou za čas, svíčková s knedlíkem, vepřo-knedlo- zelo a jiná „česká klasika“ jako základ jídelníčku vadí rozhodně víc. Kdybys měla někdy ve všední den cestu do Prahy, můžu Ti zprostředkovat kontakt s výbornou dietní sestrou, která by Ti poradila různé triky, jak ošidit mlsný jazyk a přitom dodržovat dietu.

jolana
5064 příspěvků 23.09.06 14:47
Housenko....

.....chcela som ti napisat uz na zaciatku, ale najako to uslo, je to tak trochu moja praca. V prvom pripade, redukcia vahy, ale nie drasticka pozor! Normalna redukcna dieta, ranajky, desiata, obed, olovrant, vecera a druha vecera. S nou ruka v ruke pohyb. Cim viacej pohybu, tym lepsie…chodit a chodit a chodit ! Neviem, ci berie lieky. Ale ja som zastanec ak to je cukrovka vekom a nadvahou, a ak nie je neumerne vysoka - nena:,–(it lieky …pockat. Najprv zdrava vyvazena pravidelna strava a zdravy pohyb- chodit. Normalna zdrava chodza a pohyb ! Ale aj ked berie lieky, ked to bude dodrzovat bude OK.

ardi
5 příspěvků 25.09.06 11:34
Ahoj Housenko,

v Magazínu zdraví občas vyjde nějaký článek o cukrovce. V tomhle prvním TARGET = _new jsou příčiny vzniku… a v tomhle druhém TARGET = _new je o stravě. Třeba si z nich něco vybereš. Je to tak, jak píše Eja - cukrovka je především o příjmu tuků. Měj se. Ardi

jezevec
159 příspěvků 25.09.06 13:51
...

Ahoj Housenko,
ze své zkušenosti (mám cukrovku a miloval jsem sladké všeho druhu) radím zapomenout na to,že to existuje. Jídla, nápoje, cukroví, dorty…Je to nejméně bolestivé. Stejně jako nikdo nemůže být trochu těhotný neznám kuřáka, který to hodně omezil a vydržel. Po nějakém čase jsou výjimky častější a častější…Podle mne je lepší si občas dát tu svíčkovou (2-3 knedlíky) nebo vepřovou s hromadou zelí. Dělám to tak už 12 let a krevní cukr mám v pohodě. Partnerovi přeji také takové štěstí,

DanaJ
1136 příspěvků 25.09.06 16:54
Cukrovka..

Mamka používá při vaření na slazení Diachrom - vynikající. Prodává se v lékárnách a od curku je k nerozeznání (třeba v salátových zálivkách není vůbec poznat). Poměr vůči cukru nevím. Pravděpodobně je na obale a nebo Ti určitě poradí v lékárně. Prodává se v tabletkách i jako prášek (něco jako práškový cukr).
S těmi sladkostmi pozor hlavně v tom smyslu, že lidé s cukrovkou by neměli jíst i bílé pečivo a tuky, což jsou dorty i s umělým sladidlem promazané máslovým krémem. Takže raději zapomenout a pozvolna omezit. Omezit i bílé pečivo, které nahradit alespoň černým chlebem a celozrnným pečivem. Vyřadit i knedle a klasické kynuté buchty s ovocem. Polévky a omáčky zahušťovat raději moukou hrubou (chuť se nezmění a je to trošku zdravější i když to pořád není ono).
Mamka má jen sem tam zvýšený cukr v krvi a ani nebere prášky. Do práce s sebou táhne třeba i pět jablek. Má se jíst vícekrát denně třeba každou hodinu a dát si okurku, pak jablko apod. Třeba i salát jen se zálivkou z oleje.

Tadá ..takže: Nejíst cukr, omezit tuky - určitě živočišné úplně vyřadit, omezit světlé pečivo a výrobky z bílé mouky. Žádný alkohol aspoň tvrdej nee a kafe či silný černý čaj (cvičí to s krevním tlakem, což pak nedělá dobře srdci a cévám - velký problém u diabetiků).
Jíst více malých porcí vícekrát denně.
Nejzdravější je pro diabetika steak se zeleninovou oblohou bez přílohy.

PS: Některým diabetikům vůbec nedojde, že jsou nemocní a nějaká dieta jim může být ukradená. Někoho to pořádně vezme a zase se rozhodne „umřít“. Takže je třeba se podle toho chovat. Těm, co neposlouchaj pořádně vynadat a dodržovat s nimi zdravou výživu - není to nic nejedlého a jim to pomůže a nám taky - budete pak oba krásnější. A těm, co umíraj zvednout sebevědomí a také pomoct s dietou tím, že ji budeme držet také. Protože nejhorší jsou následky, které přijdou po letech a čím méně se dodržuje dieta, tím dřív to s nima sekne. Je to smutné, ale je to tak. Takže bojovat jak s nemocí, tak s neposlušným diabetikem. Hodně štěstí a síly a hlavně buď hodně silná a pozitivní a hodně světla do dušičky. Není to nic hroznýho, ale je třeba ty nezbedy kontrolovat. Můj bývalý byl diabetik a jeho otec taky. Otec na to házel bobek a přitel i když se ze začátku snažil držet dietu, tak po „machrování“ otce se na to taky vyprdl. Takže máš štěstí a jdi do něj a starej se seč můžeš. Mamka nám vaří podle své diety a je to v pohodě. Sem tam také zhřeší, ale to jí to stejně sežerouškujem a má po problémech.

Labužník housenka02
609 příspěvků 25.09.06 21:40
Moc vám všem děkuji,

… opravdu vám moc všem děkuji za rady… moc mi pomohly… s dietou už máme jakési zkušenosti, loni jsme stahovali cholesterol a tak se partner pomalu naučil jíst zejména tmavé pečivo, to je snad jediné co mu v současné době nedělá potíže… díky pomalému hrnci jsme taky odbourali tuky, hlavně ty živočišné… takže teď už nám zbývají jen ty nešťastné knedle a snad to i pomalu půjde… ještě by se měl odnaučit pít pivo, ale to bude opravdu tvrdý oříšek… ale co , snad si posléze dá říci i v tomto ohledu… nikdy jsem nebyla takový diplomat jako v posledním roce hlavně co se jídla týká… ale díky dnešní technice a mé téměř dokonale vybavené kuchyni jsem zjistila, že se dá uvařit dobře a dietně… ještě musím zkusit zahušťovat hrubou moukou, možná by to šlo i s celozrnnou / Dano díky i za tuto radu, to by mě opravdu nenapadlo /, no a ty sladkosti snad taky zvládneme / už jsem pro jistotu zkonfiskovala veškeré zásoby želatinových bonbonů, oplatek i čokolád / sousedovic děti i vnoučata měla bezmeznou radost / a do ledničky nakoupila několik druhů čerstvé zeleniny včetně oblíbených ředkviček a kedluben / ty má ten můj chlap opravdu rád /, tak snad to půjde…

… ten se bude divit až přijde zítra ráno ze služby a nahlédne do lednice… hahaha / škoda, že nebudu doma, chtěla bych ho vidět / , ale fakt je ten, že když neuvidí nic co by ho lákalo, tak si na to ani nevzpomene / možná !!! /… alespoň u mne to tak funguje.

Takže vám všem moc děkuji, až budu mít chvilku času tak si vaše rady utřídím a najedeme na nový režim…

DanaJ
1136 příspěvků 26.09.06 07:02
Teď mě ještě napadlo.

Můžeš mu třeba ukuchtit, když už něco sladkého, třeba jogurový nebo tvarohový dort s ovocem. Nebo něco želatinového místo těch bombonů.
Někteří chlapi se dají oblbnou něčím barevným. Zkus barvení ovocem nebo něčím přírodním. Prostě na chlapy by stačilo potravinářský barvivo, ale to asi není nic zdravého.
Naši byli loni na dovolce a tata se tam prej cpal zelenýma zákuskama. Prej byly strašně ošklivý a hrozně sladký, mno prostě nejedlý..a tak si pro jistotu druhej den dal žlutý a mělo to tu samou chuť.

Uživatel je onlineEja
3815 příspěvků 26.09.06 07:58
Housenko,

k tomu pivu - nedoporučuji dia pivo, je moc alkoholické a kalorické, proč je dia, to je mi záhada. Zkus nealko pivo, Gambrinus není špatný, a když už alko, tak klidně normální desítku.

DanaJ
1136 příspěvků 26.09.06 08:11
Pívo..

..nealko Radegast je prej taky mňamka.

Labužník housenka02
609 příspěvků 27.09.06 04:43
dia výrobky,

… dia výrobky jsme zavrhli hned v začátku, zdají se nám totiž hrozně přeslazené a taky obsahují příliš konzervantů a příměsí… prostě těch éček je tam na můj vkus velmi privela… V lékárně jsem zakoupila umělé sladidlo, které je vhodné i na pečení a tak to zkusím … barevné variace by u mého chlapa neprošly… má totiž rád když vše co mu předložím vypadá jedle a vkusně… no prostě estét v chlapím těle…

… děkuji i za tyto rady… už se pomalu v problému orientuji a tak to snad zdárně zvládneme…

DanaJ
1136 příspěvků 27.09.06 08:37
Našla jsem tohle:

Léčba stravou:
Potraviny snižující hladinu cukru v krvi: česnek, cibule, lněné semeno, fazolové lusky, bobuloviny, pivovarské kvasnice, mléčné výrobky (především nízkotučné sýry), ryby,salát z mladých lístků smetánky lékařské, kyselé zelí a zelenina
Potraviny obsahující vitamín B6 (pyridoxín):
listová zelenina, řepná melasa, pšeničné klíčky, pivovarské droždí
Potraviny obsahující hořčík:
zelené rostliny, luštěniny, sója, ořechy, celozrnné výrobky, pšeničné klíčky, mrkev, baklažány, olivy, artyčoky, cibule
Potraviny obsahující chróm:
celozrnné výrobky, zelenina, droždí, sýry, maso

Fytoterapie
bobule cedru - podporují činnost slinivky ženšenový kořen - snižuje hladinu krevního cukru (neužívat při vysokém krevním tlaku!)
americká borůvka - podporuje tvorbu inzulínu
borůvka, kořen smetánky - prospěšné při léčbě cukrovky
jestřabina lékařská - velmi vhodná pro diabetiky
borůvkové listy - obsahují hořčík
kopřiva velká - umí vyvolat velký pokles cukru v krvi, pro obsah železa je vhodná i pro chudokrevné, obsahuje též hořčík
fazolový lusk (bez semen!) - známá bylina pro snížení cukru v krvi
pampeliška (smetanka lékařská)

DanaJ
1136 příspěvků 27.09.06 09:04
K tomu pívu.

Alkohol aneb i jedna sklenička uškodí

Každý jistě ví, že je nebezpečné se příliš opíjet a jaké riziko je kombinovat řízení s alkoholem. Pro diabetiky je i minimální množství alkoholu potenciálně nebezpečným.
Alkohol sám o sobě výrazně snižuje hladinu glukózy v krvi. Zároveň příměs cukru v některých nápojích může hladinu glukózy dramaticky zvýšit.

Teorie o tom, že „dát si večer panáka mi sníží glykémii“ je sice na první pohled „správná,“ ale užívání alkoholu dlouhodobě samozřejmě prohlubuje diabetes už tím, že alkohol je energeticky velmi vydatný a speciálně tvrdý alkohol, ale i např. víno ve větším množství jsou „kalorické bomby.“ Ačkoli krátkodobě sníží glykémii, nutnost zpracování alkoholu a jeho přeměna velmi zatěžuje veškeré metabolické pochody v organismu a energetická hodnota alkoholu bude přeměněna na tuk, a jak jistě víte, nadváha až obezita jsou primárním rizikem diabetiků především II. typu a všeobecně zatěžují organismus. Zároveň tuk bude přeměňován zpět na cukr a ketolátky v případě hladovění, čímž se opět hladina cukru zvýší.

Dalším společenským rizikem konzumace alkoholu pro diabetika je fakt, že alkohol může snížit glykémii, ale zároveň je obtížné rozpoznat příznaky tohoto stavu. Můžete mít pocit, že jste prostě opilí, ačkoli Vám právě dramaticky poklesla glykémie. Ostatní si Vaše chování mohou interpretovat jako obyčejnou opilost, i když vědí, že máte cukrovku.

Konzumace alkoholu je legální až od 18 let a pokud jste ve společnosti, kde se pije a Vy zájem nemáte, klidně to sveďte na cukrovku a nenechte se manipulovat.

Pokud vyrážíte na tah nebo na oslavu, snažte se konzumovat jen minimum alkoholu. Držte se limitu jedna, maximálně dvě skleničky vína, jeden panák. Pivo vůbec nepijte – samý cukr. Vyhýbejte se různým koktejlům a dalším nápojům velmi pravděpodobně oslazovaným. Nikdy nepijte na prázdný žaludek – hrozí rychlý nástup hypoglykémie.

Zjistěte si obsah sacharidů v různých alkoholických nápojích. Vždy volte ten s minimálním obsahem alkoholu a cukru. Vždy si sebou berte (do dokladů) kartičku označující Váš zdravotní stav – především, když víte, že budete pít a řekněte o své cukrovce všem, kteří Vás doprovází.

DanaJ
1136 příspěvků 27.09.06 09:10
Z netu: Přírodní a doplňková léčba

Mezinárodní vědecké studie ukazují jako největšího pomocníka v léčbě ALOE VERA šťávu z celého listu. Aby ALOE VERA šťáva z celého listu byla efektivní - musí mít minimálně 5000 mg aktivních přírodních polysacharidů aloe na litr.

Přírodní léčba je léčbou doplňkovou!

Vitamíny a potravinové doplňky:
Lidé s cukrovkou potřebují vyšší dávky vitamínů než zdraví lidé
Pikolinát chromu - 400-600mcg denně - podporuje účinnost inzulínu
B6 - alespoň 10 mg denně - jeho nedostatek je spojován se vznikem diabetu
B12 vitamín - 50mg denně k prevenci diabetické neuropatie
B komplex - 50mg 3× denně- vitamíny skupiny B působí nejlépe, pokud jsou brány pohromadě
Vápník a hořčík - nedostatek hořčíku je dáván do souvislosti se vznikem diabetu, společně s vápníkem jsou důležité pro činnost nervové soustavy
L-karnitin - 500mg 2× denně nalačno - mobilizuje tuky k okamžitému využití
Zinek - 50 mg denně - nedostatek je dáván do souvislosti se vznikem diabetu,podporuje hojení tkání
C vitamín - 3g denně - jeho nedostatek vede k cévním problémům
Betakaroten - 25000 UI ( v případě těhotenství ne více než 10 000 UI) je důležitý pro uchování zdravých očí
E vitamín - 400 m.j. denně zlepšuje krevní oběh a brání komplikacím

Léčba stravou: Potraviny snižující hladinu cukru v krvi: česnek, cibule, lněné semeno, fazolové lusky, bobuloviny, pivovarské kvasnice, mléčné výrobky (především nízkotučné sýry), ryby,salát z mladých lístků smetánky lékařské, kyselé zelí a zelenina
Potraviny obsahující vitamín B6 (pyridoxín):
listová zelenina, řepná melasa, pšeničné klíčky, pivovarské droždí
Potraviny obsahující hořčík:
zelené rostliny, luštěniny, sója, ořechy, celozrnné výrobky, pšeničné klíčky, mrkev, baklažány, olivy, artyčoky, cibule
Potraviny obsahující chróm:
celozrnné výrobky, zelenina, droždí, sýry, maso

Fytoterapie
bobule cedru - podporují činnost slinivky ženšenový kořen - snižuje hladinu krevního cukru (neužívat při vysokém krevním tlaku!)
americká borůvka - podporuje tvorbu inzulínu
borůvka, kořen smetánky - prospěšné při léčbě cukrovky
jestřabina lékařská - velmi vhodná pro diabetiky
borůvkové listy - obsahují hořčík
kopřiva velká - umí vyvolat velký pokles cukru v krvi, pro obsah železa je vhodná i pro chudokrevné, obsahuje též hořčík
fazolový lusk (bez semen!) - známá bylina pro snížení cukru v krvi
pampeliška (smetanka lékařská)

DanaJ
1136 příspěvků 27.09.06 09:56
Ještě by mě zajímalo: cukrovku jakého typu?

Diabetes Mellitus

Papaja 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.09.06 12:46
Zahušťování....

… polévek a omáček jde i bez mouky.......v hus­tých zeleninových polévkách se rozvaří nastrouhaná brambora nebo část zeleniny (mrkev, petržel, cibule, brambory - prostě co je v polévce) rozmixuji a vrátím do polévky a je hustá dost. A s např. svíčkovou to dělám stejně - tam už mixuji všechnu zeleninu, se kterou se pekla. Rajská - konzerva s loupanými soudkovými rajčaty se rozmixuje a je husto
Občas mívám potíže s pálením žáhy - hlavně z mouky, tak se snažím vyhýbat se zahušťování

DanaJ
1136 příspěvků 27.09.06 13:31
Diabetici pracují s glykemickým indexem

Glykemický index některých potravin.

DanaJ
1136 příspěvků 27.09.06 13:34
A ještě

některé příklady potravin zde .

DanaJ
1136 příspěvků 27.09.06 13:36
A prej tam jsou někde ještě recepty:

www.zdravi-hubnuti.cz

Sněhurka
446 příspěvků 27.09.06 14:18
Housenko,

přišla ti ode mě soukromá zpráva o rostlinném sladidlu pro diabetiky? Zatím od Tebe nemám odpověď, tak volím tuto cestu
Sněhurka

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz