Aby se knedlíky nerozvařily

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Janelita
93 příspěvků 16.05.08 01:16
Aby se knedlíky nerozvařily

Existuje univerzální tip na všechny typy knedlíků (s vejci, bez apod.)? V receptech jsem viděla, že se do vody má přidat lžička octu. Neovlivní to chuť? Někteří přidávají mouku (hladkou? hrubou?) nebo škrob (lze i maizenu?).

Děkuji.

Reakce:

marmelada
1643 příspěvků 16.05.08 10:32
...

Již dlouhá léta vařím podle návodu své kamarádky knedlíky na páře. Vyjma chlupatých, tzv. bosáků tak vařím všechny. Do hrnce naliji asi 3 cm vody, dám pařák, na to utěrku, uvedu vodu do varu, vložím knedlíky, přiklopím, cípy utěrky nahoru, zmírním var a vařím bez otáčení po dobu určenou na vaření jednotlivých knedlíků. Bez problémů můžeme pár minut přidat, knedlíky nejsou oslizlé a nerozváří se. Po uvaření pomocí utěrky vyndám knedlíky a krájím. Vřele doporučuji!

iva 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.05.08 15:24
Bramborové

jsem tedy v páře ještě nezkoušela, ale houskové jsou z páry jako mechové. A to jsem je 20 let vařila ve vodě. Teprve nyní jsem se odhodlala a už je nebudu vařit jinak! Stejně jako marmeláda dám pařáček, na něj utěrku a pak knedlíky. Hezky se pak vyndají najednou. Osvědčilo se mi ale nechat je před vařením vytvarované aspoň 30 minut pod utěrkou nakynout (dělám je s droždím).

Labužník Rachel02
234 příspěvků 20.05.08 09:23
Fakt to funguje?

Vy jste mi vytrhli trn z paty. Zrovna jsem chtěla dělat hlupačku a zeptat se nato, jak nerozvařit a zároveň dovařit kendlíky. Já zvládnu udělat skoro všechno, ale cokoliv od knedlíků mě nějak nemá rádo… Takže na páře, jo? A jak dlouho? Platí to i na ovocné?

marmelada
1643 příspěvků 20.05.08 18:15
Doba vaření v páře

Je odvislá od velikosti knedlíků. Odpovídá přibližně době vaření ve vodě. Vzhledem k tomu, že je neotáčím, tak přidávám pár minut navíc. Knedlíky se nerozvaří, nemusíme se bát. Takže houskové a bramborové cca 25 až 30 minut, ovocné 10 až 15 minut. Ještě malá rada - když vařím pro více strávníků, tak dělám dlouhé knedlíky a vařím je v páře na dvou paráčcích v pekáči na plotýnce a přiklápím druhým pekáčkem.

Labužník Rachel02
234 příspěvků 20.05.08 20:53
vřelé díky

Marmeládo, hned jak se budu chystat na nějaké knedle, tak to vyzkouším.

gmp
1603 příspěvků 21.05.08 22:06
pod pařáčkem nebývá moc vody

jak se začne vyvařovat, tak dolít vařící vodou?

iva 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.05.08 23:17
gmp,

stačí utemovat pokličku tou utěrkou a vařit na velmí mírném plameni, jen aby se stále vyvíjela pára.

marmelada
1643 příspěvků 22.05.08 09:45
gmp

Stačí opravdu utěsnit pokličkou, voda se nevyvaří. Dávám jí do hrnce asi tak 3 cm. Zmírnit plamen, nemusí vařit klokotem. Jinak samozřejmě lze dolít vařící vodou, ale nestává se to často.

Labužník Rachel02
234 příspěvků 26.05.08 21:13
...

Já to teda ještě nevyzkoušla , ale ta utěrka tam asi dost drží tu páru, ne? Takže věřím tomu, že tam té vody nemusí být moc.

Labužník Rachel02
234 příspěvků 13.06.08 01:46
Marmeládo,

ještě jednou moc díky za nápad. Vyzkoušeno a potvrzuji i pro všechny, kdo doposud (jako já ) vařili knedlíky ve vodě - z páry jsou mechovoučké, heboučké prostě skvělé… Pravda, manžel na mne koukal trochu nechápavě, proč z toho mám takovou radost, když knedlíky v páře vařila už jeho prababibčka, ale já přísahám, u nás se, kam má paměť sahá, házely do hrnce s vodou - i babička to dělala ..a já už nebudu

marmelada
1643 příspěvků 13.06.08 04:02
Ráchel

To jsem ráda, žes to vyzkoušela a osvědčilo se to. Věřím ti, že ve vodě vařit už nebudeš, já to opravdu taky nedělám . Výborně se tak i dělají „rolované knedlíky“ z bramborového těsta - plněné nádivkou.

Sylvie
2302 příspěvků 13.06.08 05:31
Marmeládko, Janelito, díky

Dnes dělám knedlíky podle Libušky a díky této diskuzi jsem si vzpomněla, že v páře se dělají opravdu nejlépe. Kdysi jsem je tak dělala.

Labužník Rachel02
234 příspěvků 13.06.08 05:33
Rolované knedlíky...

… tak na ty se v páře právě těším nejvíc. Ty se my vždycky rozlezly nebo nedovařily, případně obojí. Už jsem z nich byla nešťastná… teĎ to bude pohodička … Mňam.

Iveta87
1 příspěvek 14.08.14 22:05

Tak jsem poprve delala bramborove knedliky a moc se mi povedly, hlavne diky Marmelade a jejimu navodu jak je udelat v pare :-) jinak uz bych zadne knedliky nedelala! Moc dekuju ;-)

Váš příspěvek

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz