Proč se nedržíme receptů

Monulie  Vydáno: 24.04.15

Moje kamarádka je typický Býk. Chodí všude včas, zásadně přechází silnici přes přechod a miluje excelové tabulky. Jakmile ale dojde na vaření, stane se z ní pankáč. Pokud do receptu patří dvě cibule, zaručeně tam dá buď jednu, nebo tři.

A není sama. Spousta lidí si bere recept k ruce a chvíli po začátku se objevují první pochybnosti.

„Tolik cukru? Dám půlku…“ „Sakra, došla bazalka! A tak tam po vzoru ‚když nemáte citron, tak tam dejte limetu‘ dám tymián.“

Nakonec se z toho vyklube trochu jiné jídlo. A ještě se divíme, že výsledek nic moc. Není divu. Je to, jako bychom si vzali mapu, ale pak se stejně dali jiným směrem. Nakonec k tomu hradu dojdeme delší cestou, mineme ho a nebo jsme šli blbě na úplně opačnou stranu.

Proč nejsme schopní držet se receptů? Nejspíš je to prokletím receptů – jsou totiž návodem, chudinky malé… A víte přece, co dělají hlavně chlapi s návody. Nepotřebují je! Vaření podle receptů je jen pro amatéry.

Pamatuju si živě jeden díl z reality show Zdeňka Pohlreicha Na nože! Budoucí kuchařské hvězdy měli dodržet přesný recept na svíčkovou – zvítězí ten, kdo ji připraví naprosto stejně. Machýrci se odchýlili velmi brzy. Někteří se ani nenamáhali zapisovat a udělali svíčkovou podle sebe. Protože ta jejich je samozřejmě lepší! Iveta Fabešová, jediná žena v posledních kolech, ale spolkla ego a udělala ji přesně podle receptu. A vyhrála.

Možná že ta ochota držet se receptů nabízí vysvětlení, proč jsou dezerty spíš doménou žen. Pečení je totiž ještě větší alchymie než vaření. Na sporáku leccos zachráníte, ale neposlechnout recept u složitějšího dezertu? Díky za váš čas a vyhozených několik stovek oknem… Tady se vymstí každá nepozornost. Pokud jste zavřeli dvířka trouby a na stole na vás nevinně kouká neotevřený kypřicí prášek, můžete si poblahopřát. Výsledný banánový chlebíček, který se měl pyšnit kyprostí a nadýchaností, pak připomíná svou strukturou spíše slisované houbičky na nádobí.

Ještě že recepty existují… Je to jistota a výchozí bod. Je to průvodce, který poradí, když se ztrácíte. Uzdu fantazie ale popustí každý a je to jen dobře. Možná je to jedna z posledních kreativních činností, do které se pouští i ti méně manuálně zruční, upejpavci a úzkoprsaři. A když se to nepovede, máte o dobrou historku navíc. Naštěstí s přibývajícími kuchařskými zkušenostmi ubývá chyb. A k tomu cíli se prostě naučíme dojít i bez mapy…

Líbil se vám deníček? Máte také co říct? Přidejte na Labužník.cz svůj deníček.
Průměrné hodnocení zápisku v deníčku 0.0 bodů
Váš příspěvek
birkana
1739 příspěvků 25.4.15 14:13

@Monulie, v úvodu jsi Býkovy vlastnosti vystihla na 100% :potlesk:. A já to musím vědět, neb jsem také narozena v Býku; jako kdybys psala o mně :lol: :mavam:

Souhlasím, že v cukrařině se nedodržení receptu nevyplácí.

Monulie
7 příspěvků 6.5.15 10:22

@birkana Díky za komentář, jo, my Býci jsme prostě přísňáci. ;)

moajli1
3 příspěvky 5.7.15 09:47

@Monulie konečně také od někoho slyším to, co i mě občas zaráží :palec:. Fascinují mě některé hodnotící komentáře, jako např. buchta byla fantastická ale místo hladké mouky jsem dala polohrubou v množství 300g místo 400, místo másla olej, kryst.cukr jsem nahradila moučkovým v polovičním množství…takže buchta sice možná byla fantastická ale úplně nějaká jiná :roll:

Samozřejmě drobným změnám se občas také nebráním ale naprosto překopané recepty bych, být dotyčnými, vystavila raději jako nové, pod jiným názvem :nevim:

Příspěvek upraven 05.07.15 v 09:48

floridanka
20 příspěvků 24.7.15 15:10

Nejenom vy Byci, ale take my…Rybicky :lol:

Vložit nový komentář

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Holandský řízek z vepřového bůčku Holandský řízek z vepřového...
Španělský ptáček podle babiček Španělský ptáček podle babiček
Meruňkový koláč s tvarohovou nádivkou Meruňkový koláč s...
Mrkvový salát Mrkvový salát
Kuřecí tortilla s rajčaty a ledovým salátem Kuřecí tortilla s rajčaty a...

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz