Žvýkačka v Čechách

21.09.10 | autor pepicek

Píše se rok 1869. V Americe Thomas Adams objevuje využití chicle jako žvýkací gumy. Na druhé straně zeměkoule zakládá příslušník maďarské šlechty Szalatnay ve Velimi továrnu na výrobu cikorky. Protože ve Velimi nebyl tehdy ještě žádný průmysl a Velim ležela v oblasti s vhodnými podmínkami z hlediska surovinových zdrojů a levnou pracovní silou, dochází k rychlému rozvoji závodu. V krátké době byla Velimská Cikorka známa v celém tehdejším Rakousko-Uhersku. Růst závodu neušel pozornosti císařského rady židovského původu, českého průmyslníka a majitele továrny na cikorii v Lenešicích u Loun Adolpha Glasera z Prahy. Ten také v roce 1892 zakoupil továrnu ve Velimi a ihned započal s rozšiřováním závodu s následným rozšířením sortimentu cukrovinek.

V roce 1906 poslal pan Glaser svého důvěrníka do Ameriky, kde již byla v plném proudu výroba žvýkací gumy. Tento pán přímo špionážním způsobem vyzvěděl způsob výroby. Dal se najmout do největší továrny na žvýkací gumu nejdříve jako nosič beden na dvoře, později se dostal i do výroby a když se mu podařilo vše okoukat zase zmizel. Přivezl celý způsob výroby a pan Glaser již v roce 1910 začal tuto novinku vyrábět, a to pod názvem RICI s příchutěmi NEKTAR a ROSE. Obalovaná v cukrové moučce se zprvu skládala do plechových krabiček nebalená. Bylo to opravdu něco nového a zpočátku byl odbyt velký, guma se dodávala do celého tehdejšího Rakouska-Uherska. Jakost žvýkací gumy byla od americké k nerozeznání.
Tehdy bylo na ni množství básniček v humoristických časopisech, např.:

Slečna Mici
takto “fici”
s nachem v líci
na ulici
žvýká Ricy


Také se zpíval kuplet :
Někdo má rád itrnici,
jiný zase žvýká Rici,
že guma moc potřebná
mnohý mi za pravdu dá ...

Později výroba vázla a byla zastavena v roce 1912. Nejvíce prý vadilo, že se to nemohlo celé sníst, že se to pouze žvýká a potom vyplivne, což je škoda. Nově se začala žvýkačka vyrábět v roce 1925 s ručním balením do obalů. Za krátkou dobu, již v roce 1926 byla výroba žvýkaček ve Velimi zastavena.
           
O žvýkačkách RICI se dočteme i v knize slavného Egona Ervína Kische (nar.1885) v jeho knize "Pražská dobrodružství " v kapitole Pochoutky pražské drobotiny (období spisovatelova dětství) - Žvýkáte gumu Rici ? Jestliže ano, tedy ji můžete vytáhnout na metry z úst, aniž se přetrhne, a můžete ji zase pěkně čistě složit a žvýkat dál.


V meziválečném období vyráběly žvýkačky ještě firmy Orion Praha a J.Bělohubý z Hluboké nad Vltavou. J Bělohubý počal s výrobou žvýkací gumy počátkem roku 1936 a v liszopadu téhož roku obdržel od firmy Bakteriochema posudek č.6980/36 o nezávadnosti. Žvýkačky vyráběl nejprve pod obchodním názvem "Hanka" (domácí jméno dcery). Vzhledem ke sporu o ochrannou známku pro podobnost se jmény firem Hanke Praha a Káva Hag a.s. registroval pod č.2554 novou ochrannou známku "Peny". Obchodní zastoupení měl pro Moravu, Slezsko, Slovensko a Podkarpatskou Rus v Brně - Vnitřní 22-III. se zástupcem J.Fručkou. J.Bělohubý však nečekaně 22.února 1938 umírá. Krátce nato výroba žvýkaček v Hluboké n./Vltavou končí.
V letech po 2.světové válce bylo u nás zakázáno vyrábět žvýkačku údajně z hygienických důvodů. Nakonec však v roce 1956 ministerstvo zdravotnictví výrobu povolilo, aby tak bylo zabráněno nelegálnímu obchodu s tímto výrobkem.

Její výroba byla ještě v r.1956 zahájena v závodě POŽIVATINA v Liberci ( Lipo ) a o něco později i v závodě Stollwerck (Figaro)
v Bratislavě. Koncem roku 1956 je výroba z Lipa převedena do Velimi a v roce 1957 i ze závodu
Figaro. S převedením výroby byly předány i balící stroje i veškerý obalový materiál. Úprava strojního zařízení nebyla velká a proběhla úspěšně, takže v roce 1957 byla zahájena výroba peprmintové žvýkačky ve tvaru obdélníčku, děleného na 2 polštářky a o pár let později i ovocné žvýkačky téhož tvaru.

V Čokoládovnách došlo v letech 1958 - 1960 k první vlně takzvané specializace závodů - a to tím způsobem, že jednotlivé závody byly specializovány na jednotlivé skupiny výrobků a do závodu VELIM byla v rámci specializace převedena veškerá výroba želé, gumovitých cukrovinek a současně i žvýkaček ze všech závodů.(Poživatina, Figaro). V rámci této specializace bylo zahájeno jednání o dodání staršího strojního zařízení současně s licencí na výrobu, od firmy Meaple Leaf z Holandska, součástí dodávky strojního zařízení byla i technologie. Jednání probíhalo přes Technoexport a údaje o ceně mi nejsou známy.

Vzhledem k rychlému růstu spotřeby žvýkačky v Československu k nám byla dovážena žvýkačka z Holandska (ML) a z NDR (Görlitz). Pro horší jakost žvýkačky z NDR ( syntetický základ žvýkačky ) a omezení dovozu za "tvrdé" valuty byla uzavřena v roce 1966 dohoda o technologické spolupráci s firmou Maple Leaf Amsterodam. Na základě této dohody bylo v roce 1968 započato s výrobou plátkové peppermintové žvýkačky, bublinkové žvýkačky PEDRO a o něco později i plátkové ovocné žvýkačky. Všechny tyto základní druhy se vyráběly až do roku 1993. V malém množství se zkušebně vyrobila i plátková žvýkačka s příchutí spearmintu, ale od její výroby bylo upuštěno, právě tak jako od výroby žvýkačky Pedro s lékořicovou příchutí.

V závodě Velim se začala vyrábět též žvýkačka známá pod obchodním názvem SEVAK. Jednalo se o tzv.zdravotní žvýkačku s biologickou složkou - lyzátem. Výroba byla prováděna ve spolupráci s Ústavem sér a očkovacích látek v Praze. Závod Velim vyráběl žvýkačkovou hmotu, lyzátovou složku vyrobili a osobně dávkovali pracovníci ÚSOL. Zkoušky začaly v roce 1967 a po 1 a půl roce došlo k její výrobě kompletně v závodě VELIM. ÚSOL prováděl pouze distribuci. Od ledna 1981 závod Velim převzal veškerou agendu žvýkačky Sevak. Těchto žvýkaček se vyrábělo ročně množství v rozmezí 40 - 60 t ročně.

V roce 1980 bylo do závodu VELIM dodána nová linka Dumoulin na Pedro i na plátkovou žvýkačku.S touto linkou byly dodány i balící stroje na PEDRO G.D.BOLOGNA z Italie s rychlostí balení 800 - 900 ks/minutu, na kterých se vyrábělo až do předání do Závodu LIPO Liberec, kam bylo celé zařízení přestěhováno v roce 1994. Roční výroba žvýkaček PEDRO se pohybovala v rozmezí 800 - 900 t a plátkových žvýkaček v rozmezí 400 - 500 t ročně. Celkem se vyrábělo žvýkaček ročně v závodě VELIM 1 200 - 1400 tun, podle požadavku vnitřního trhu. Export byl velmi malý, protože požadavky tuzemského trhu odpovídaly množství vyrobené ve 2 a vyjímečně i 3 směnách v závodě VELIM.

V roce 1992 byly Čokoládovny, a tedy i závod ve Velimi zprivatizovány švýcarskou firmou Nestlé. Poté byl při prováděné reorganizaci v roce 1994 závod ve Velimi zrušen a výroba převedena do Liberce.V roce 1995 se objevily na pultech obchodů první žvýkačky "Pedro" zde vyrobené. A tak se téměř po 40ti letech vrátila výroba žvýkaček do Liberce.

V letech 1992 - 1994 se dále vyráběla žvýkačka plátková s přídavkem JUWIMU v množství cca 20 t ročně.

Při privatizaci Čokoládoven firmou NESTLE a Danone bylo rozhodnuto, že výrobou žvýkaček se firma NESTLE nezabývá a proto bylo rozhodnuto, že se do rozvoje strojního zařízení nebude investovat a proto byla výroba žvýkaček postupně snižována až byla v závodě LIPO zastaveno. Do závodu LIPO nebyla přesunuta linka na výrobu plátkové žvýkačky, která byla zrušena zastavením výroby v závodě VELIM ve Velimi. Tím, že bylo rozhodnuto, že nebude do žvýkačky investováno, nebyla proto ani žádná marketingová akce, pouze běžela reklama v ČT na
bezcukrové žvýkačky s tématem Policie.

Pokud docházelo k dovozu žvýkaček různými dovozci, byla to spíše počáteční záplava různých druhů balení žvýkaček , jejichž množství co do objemu nebylo nijak zvlášť velké, ale velmi tvarově i balením značně rozmanité, které nakonec všechny pohltila firma WRIGLEY a to celkem jednoduchým sortimentem, avšak s ohromnou reklamní kampaní, ve všech mediích v tak ohromném rozsahu, že žádný jiný výrobce si takovouto reklamu nemůže z hlediska nákladů dovolit.


Autorem článku je Jiří Kuba, který již více než 30 let sbírá vše, co se týká výroby a distribuce žvýkací gumy na celém světě, se zvláštním přihlédnutím k území bývalého Rakouska-Uherska. Jeho sbírka obsahuje více než 6.300 exemplářů obalů plátkových žvýkaček z 83 zemí světa. Jeho stránky naleznete na adrese http://mujweb.cz/www/jirikuba/index2.html , odkud byl tento článek se svolením autora převzat a doplněn.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz