Uhlířina

03.02.09

Zkouška odkazu

Při plném vědomí, podle nejčistšího svědomí jsem popsal přípravu jak se "uhlířina" dělá v jižní Itálii, kde jsem se ji také naučil. Za pár dní jsem večeřel s přáteli, společně s italským párem - on piemonťan, ona se narodila v Římě. Do smrti bych si vyčítal, kdyby si ublížili kvůli obyčejným špagetám. Naštěstí přišla řeč na recept až při dezertu. Měli jsme palačinky a polévkovou lžící těžko manžela perforovat :-). V Lazio se nepoužívá smetana, v Turíně zase bez česneku ani ránu!
Začal ve mně hlodat červíček nejistoty. Včera jsem vytrhl ze zimního spánku italské příbuzné a jedna ze sester mi odepsala. Protože v mailu není nic kompromitujícího, tak jej kopíruji jak přišel:
Tak jsem se na to podívala a prohlédla jsem si asi 30 receptů.
Původ:
1/ podle uhlířů, kteří vyráběli v lesích dřevěné uhlí - je typické bohaté použití hrubšího pepře, který "zašpiní" jako uhlím.
2/ revolucionáři carbonari.
3/ američtí vojáci na konci války chtěli po hostinských v Římě k obědu opečenou slaninu, vejce a noodles, tedy čínské nudle, které byly známější v Americe než italské těstoviny. Hospodští jim to naservírovali samostatně a vojáci si špagety zamíchali se smaženými vejci a slaninou. Římané potom vylepšili recept.
4/ Kníže Ippolito Cavalcanti, literát a labužník, vydal v roce 1837 kuchařskou knížku, ve které se objevuje poprvé velmi podobný recept.
Ingredience a příprava:
Líčko nebo slanina - dnes nejlépe bacon, pomalu osmahlá na oliv.oleji na pánvi, na kterou se vejdou uvařené těstoviny, nesmí být moc křupavá. Jen dvakrát jsem našla česnek, ale velmi málé množství.
Vejce - někdo počítá 1 na osobu, někdo jen polovinu bílků, často o jedno vejce méně než jsou porce, někdo jenom žloutky. Trik rozdělit bílky a žloutky zabrání tomu, že bílky mohou být nedovařené a žloutky převařené. Bílek se přimíchá do vřelých těstovin a na poslední chvíli se zlehka zamíchá žloutek aby se nesrazil. Většinou se rozkvedlá vejce rovnou se sýrem. jen ve dvou případech jsem našla použití trošky smetany, aby výsledek byl více krémový, ale upozorňují, že to není tradice římská, spíše na severu Itálie.
Sýr: tradiční je pecorino romano nebo napůl s parmazánem. nebo jen parmazán v našich končinách. Sůl. hojně pepře.
Spaghetti al dente málo scezené a vysypané na pánev se slaninou, opepřit. Stáhnout z plotny a přidat vejce (se sýrem nebo porce posypat sýrem). Všichni zdůrazňují podávat okamžitě velmi teplé. Někdo radí zamíchat vejce na pánev položenou nad vroucí vodou.
Tak si to přeber!
Líbil se vám článek?
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz