Plněné loupáčky

21.09.10

Překládané těsto je především neutrální. Trocha cukru v základním předpisu neslouží k oslazení, ale pouze jako živina pro kvasinky. Proto můžeme croissantů naplnit jakýmkoli druhem nádivky. Sladký se hodí ke snídani nebo ke kávě. Se šunkou a sýrem jako pikantní zákusek k aperitivu nebo ke sklence vína.

 

Sladký nebo slaný – croissant je nestranný

 

 

 

§         Sýrový croissant

     (nahoře vlevo)

 

§         Šunkový loupáček

     (nahoře vpravo)

 

§         Oříškové loupáčky

     (dole vlevo)

 

§         Čokoládový croissant

     (dole uprostřed)

 

§         Jablečný loupáček

     (dole vpravo)

 

 

 

 

Sýrový croissant

 

Na jednu náplň počítejme s 50 g sýra. Nejlépe se hodí výraznější, ostřejší druh, který se prosadí v máslové chuti loupáčku. Např. švýcarský ementál, gruyère, středně zralý nebo dokonce i starý sýr Gouda nebo Allgäuský horský sýr (Allgäuer Bergkäse). Sýr nastrouhaný na nudličky dáme k základně trojúhelníku, odkud těsto stočíme a ohneme do rohlíku.

 


Šunkový loupáček

 

Syrovou šunku, zejména aromatickou parmskou nebo San-Diele, nebo také vydatnou koburskou nebo holštýnskou domácí šunku, pokrájenou na průsvitně tenké plátky stočíme do loupáčku. Stačí vždy jeden plátek. Šťavnatější jsou loupáčky s vařenou šunkou pokrájenou na proužky a smíchanou s posekanými čerstvými bylinkami a jemně posekanou, dušenou cibulkou.

 


Oříškové loupáčky

 

Počítáme vždy s jednou lžící mletých lískových oříšků, jednou lžičkou rumu a cukru. Směs rozdrobíme na základnu trojúhelníku a stočíme rohlík, jak ukazuje fotografie. Místo lískových oříšků můžeme použít vlašské ořechy, mandle nebo pistácie. Chutnají i rozinky předem namočené v rumu.

 

 

 Čokoládový croissant

 

Použít můžeme čokoládu mléčnou, oříškovou, hořkou nebo čokoládové hoblinky, které se při pečení rozpustí a spojí s těstem snáze než celé kousky čokolády. Chcete-li, můžete ještě přidat trochu strouhaných nebo sekaných oříšků, nebo trošku griliáže. Upečené croissanty můžeme také potáhnout cukrovou polevou.

 


Jablečný loupáček

 

Nádivku si můžeme připravit už napřed: Menší oloupané jablko rozčtvrtíme, vykrojíme jádřince a jablko nakrájíme na kousky. Zakapeme bílým vínem a krátce podusíme. Podle chuti osladíme a ochutíme rumem nebo calvadosem. Smícháme s rozinkami nebo mandlovými lupínky. Tuto nádivku necháme trochu rozležet, než ji použijeme.

 

 

Překládané těsto – kousky pečiva

Ve Vídni se mu říká kodaňské pečivo, v Kodani zase vídeňské. Je to jako s párky – jednou jsou frankfurtské, jednou vídeňské, pražské, debrecínské a kdoví odkud ještě. V každém případě se pod kodaňským pečivem rozumí neodolatelné pečivo z překládaného těsta, plněné krémem nebo ovocem, kterého se nikdy nemůžeme dost nasytit.

 

Kodaňské pečivo, které vlastně pochází z Vídně

 

 

 

 

§         Jablečné taštičky

     (zcela vlevo a vpravo)

 

§         Tvarohové koláčky

     (uprostřed dole)

 

§         Marcipánové pletence

     (uprostřed)

 

§         Višňové šátečky

     (zcela vpravo)

 

 

 

Jablečné taštičky

 

překládané těsto podle základního předpisu,

750 g jablek (např. Berlepschovo nebo Ingrid Marie, protože se při dušení pěkně rozpadají),

80 g cukru,

½ lžičky skořice,

1/8 l suchého bílého vína,

1 vejce a 100 g meruňkového džemu na potření.

 

Z těsta připraveného podle základního předpisu vyválíme 2 mm silný plát a rádýlkem z něj vykrajujeme obdélníčky 16 x 12 cm. Oloupaná jablka rozčtvrtíme, vykrojíme jádřince a pokrájíme je na plátky. Pod pokličkou podusíme na mírném ohni se skořicí, cukrem a bílým vínem. Vychladlou nádivku naneseme vždy na půlku těstového obdélníčku a volný okraj potřeme bílkem aby se těsto mohlo spojit. Prázdnou polovinu přeložíme přes nádivku a vrchní část těsta k spodnímu dobře přitiskneme. Jablečné taštičky při delší straně několikrát nařízneme, aby vznikl hřebínek. Povrch potřeme rozšlehaným žloutkem. Pečeme asi 30 minut při 200 °C. Ještě teplé potřeme meruňkovým džemem.

 

Tvarohové koláčky

 

překládané těsto podle základního předpisu,

250 g netučného tvarohu,

2 žloutky,

2 lžíce cukru,

2 lžíce rozinek,

1 žloutek a 100 g meruňkového džemu na potření.

 

Z těsta připraveného podle základního předpisu vyválíme 2 mm silný plát. Rádýlkem vykrájíme čtverečky 12 x 12 cm. Tvaroh do nádivky hladce utřeme se žloutkem a cukrem v elektrickém robotu nebo ručním elektrickým šlehačem. Nakonec přimícháme rozinky. Na čtverečky dáme vždy lžíci nádivky. Cípy čtverců ohneme dovnitř, aby vznikl okraj. Okraj těsta potřeme našlehaným žloutkem. Pečeme 15-20 minut při 200 °C. Ještě teplé koláčky potřeme dohladka utřeným meruňkovým džemem.

 

Marcipánové pletence

 

překládané těsto podle základního předpisu,

200 g surové marcipánové hmoty,

¼ l mléka,

100 g mandlových lupínků,

1 žloutek a 100 g meruňkového džemu na potření.

 

Z těsta připraveného podle základního předpisu vyválíme pokud možno přesný obdélník 2 mm silný. Rádýlkem vykrájíme obdélníčky 13 x 8 cm. Surovou marcipánovou hmotu rozpustíme v mléce, nejlépe v hrnci na mírném ohni. Nakonec ještě masu rozmícháme šlehačem anebo ponorným mixérem, aby byla hladká a dala se natírat. Plátky těsta tence potřeme marcipánovým krémem. Delší strany obdélníčku k sobě přitiskneme. Doprostřed uděláme podélný zářez. Obě kratší strany tímto zářezem provlékneme horem a druhý spodem. Potřeme rozšlehaným žloutkem a posypeme mandlovými lupínky. Pečeme do zlatohněda 15-20 minut při 200 °C. Ještě teplé pletence potřeme povařeným a dohladka utřeným meruňkovým džemem.

 

Višňové šátečky

 

překládané těsto podle základního předpisu,

500 g višní,

5 lžic cukru,

3 lžíce škrobové moučky,

špetka skořice,

3 lžíce vody,

1 vejce a 100 g meruňkového džemu na potření.

 

Z těsta připraveného podle základního předpisu vyválíme plát tlustý 2 mm a rádýlkem vykrájíme čtverečky 14 x 14 cm. Pod pokličkou povaříme na mírném ohni višně s cukrem a skořicí. Ze škrobové moučky a vody uděláme hladkou kaši a přimícháme ji k višním. Necháme vzkypět, aby šťáva zhoustla. Doprostřed každého čtverečku dáme po lžíci višní. Jeden z cípů těsta potřeme bílkem, protilehlý cíp přeložíme přes višně. Oba cípy pak k sobě pevně přitiskneme. Šátečky můžeme ještě různě ozdobit zbytky těsta. Povrch potřeme rozšlehaným žloutkem. Pečeme asi 15-20 minut při 200 °C. Ještě teplé šátečky potřeme dohladka utřeným meruňkovým džemem.

 


Další výrobky z překládaného (plundrového, plundrovaného) těsta:

 

kohoutí hřebeny

máslové preclíky

pletenec z plundrového těsta

svatební koláče

šátečkové koláče

šneky z plundrového těsta

závin (jablkový, tvarohový, makový)

škvarkové pagáčky

 

 

Jednodušší verze plundrového těsta:

 

§         Připravíme kynuté těsto podle základního receptu, ale nenecháváme he kynout. Hned je rozválíme na plát 15 mm vysoký a po celém povrchu potřeme změklým máslem, pevně svineme do válečku a z válečku uděláme bochánek, který necháme kynout na stole (nikoli na teple!). Vykynuté těsto rozválíme a tvarujeme jako ve všech ostatních předpisech.

 


Řešení pro lenivé či velmi zaměstnané ženy nebo pro jejich drahé polovičky:

 

§         Plátky kupovaného listového těsta rozválíme a po 20 minutách tence potřeme rozpuštěným máslem, jeden plátek nepotíráme. Plátky klademe na sebe, nahoru nepotřený plátek  a vyválíme. Dále zpracujeme běžným způsobem.

 

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz