PR článek

Lněný olej: zázrak na postavu, nervy i rakovinu

Těžko byste hledali další podobně prospěšnou věc jako je lněný olej. Tento zázrak z přírody si dokáže poradit s mnohými potížemi, například mírní projevy artritidy a dalších zánětů, má blahodárný vliv na kardiovaskulární systém, zklidní nervy a také vám pomůže zhubnout. Jde totiž o nejbohatší zdroj omega-3 nenasycených mastných kyselin, které jsou při hubnutí nezbytné.

Zároveň už jste možná slyšeli o metodě německé biochemičky Johanny Budwig. Té se díky dietě postavené na lněném oleji podařilo zachránit spoustu onkologických pacientů ve velmi špatném stavu, kteří už podle lékařů neměli naději. Lněný olej samozřejmě rakovině i předchází a s ní i spoustě dalších chorob.

Zařadit lněný olej do jídelníčku se proto rozhodně vyplatí. Pozitivních účinků se dočkáte, pokud si denně dáte do jídla jednu kávovou nebo polévkovou lžíci. Můžete ho ale spolknout i jen tak. Důležité je použít co nejčerstvější olej lisovaný za studena a přidávat do pokrmů až po ukončení tepelných úprav. Vysoké teploty by totiž zničily cenné látky.

S odkazem na J. Budwig je možné zamíchat si olej také do tvarohu. Doporučujeme ochutit si ho na slano nebo na sladko a získat tak chutnou pomazánku nebo lehký dezert. Ale pokud máte chuť nakapat si olej jen tak do zeleninového salátu, ochutit jím rýži nebo brambory, chybu neuděláte. Na internetu se sice můžete dočíst, že konzumace lněného oleje bez sirnaté bílkoviny tělu škodí, ale toto tvrzení nikdy nebylo odborně doloženo. Dopřávejte si tedy lněný olej bez obav.

Lněný olej na slano – saláty a pomazánky

Lněný olej můžete přidat do jakéhokoli salátu. Vyzkoušejte například nakrájet nadrobno půlku pórku, nastrouhat jedno jablko, přidat plechovku kukuřice, jeden kelímek zakysané smetany, 2 lžíce lněného oleje a podle chuti osolit.

Nejznámější tvarohovou pomazánkou je asi ta budapešťská, kterou připravte stejně, jak jste zvyklí, jen opět přidejte 2 lžíce lněného oleje. Chcete-li změnu, nahraďte červenou papriku třeba koprem nebo bazalkou.

Za ochutnání stojí také delikátní česneková pomazánka: v misce rozmíchejte vaničku tvarohu, 4 polévkové lžíce jogurtu, 100 g nastrouhaného tvrdého sýru, rozdrcený česnek podle chuti, sůl a 1 lžíci lněného oleje.

Lněný olej na sladko – svačinky a dezerty

Přimíchejte lžíci lněného oleje do tvarohu, sýru Cottage nebo jogurtu, ochuťte medem nebo sirupem z agáve a přidejte cokoli podle libosti – ovoce, ořechy, marmeládu, rozinky, strouhaný kokos, semínka. Takový dezert bude přímo pohlazením pro vaše trávicí ústrojí.

Lněný olej můžete použít například i pro přípravu náplně do palačinek. Do 250 g tvarohu zamíchejte 2 lžíce oleje a 2 lžíce jakékoli marmelády.

Kyslík: nepřítel lněného oleje

Lněný olej si kupte v menší tmavé lahvi a co nejdříve po jeho vylisování. Skladujte ho nejlépe v lednici, po otevření určitě. Olej totiž za přístupu vzduchu rychle oxiduje, zvlášť pokud je uchováván při pokojové teplotě. Může se tak zkazit během pár dní. Zkažený olej poznáte podle hořké chuti a změny vůně – ten už určitě nepoužívejte. Oxidace samozřejmě probíhá i v lednici, jen je zpomalena, a tak se snažte spotřebovat olej včas.

Pokud chcete používat olej pravidelně, pouvažujte o pořízení domácího lisu, který umožní vylisovat si podle potřeby pouze takové množství čerstvého oleje, které stihnete spotřebovat. Značka Sana právě uvádí na trh speciální nástavec na lisování oleje, který je doplňkem pro oblíbený odšťavňovač Sana Juicer EUJ-707. Lisovat můžete nejen lněná semínka, ale také například slunečnicová, dýňová a sezamová.

Lis sice nelze použít bez odšťavňovače, ale vězte, že investice se vám bohatě vrátí. Většina lidí není schopná denně sníst doporučené půlkilo až kilo ovoce a zeleniny a odšťavňování je výborným řešením. Tělo si vezme ze šťávy 68 % vitamínů, zatímco z celých plodů jen 17 %. Čerstvé šťávy vám pomohou zlepšit zdraví, zamezit všem možným neduhům a dodat spoustu energie. To jsou důvody, pro které se odšťavňovače čím dál častěji stávají běžnou součástí moderních domácností.

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Jarmark

bazar, oblečení, hand made
www.jarmark.cz