Co jsou to vlastně kapary?

21.09.10 | autor pepicek

Mnoho lidí si spojuje kapary s ančovičkami a myslí si, že pocházejí z moře. Jiní si myslí, že musí mít něco společného s luštěninami vzhledem k jejich tvaru. Ani tak, ani onak přátelé. Kapary jsou nerozvinuté květy, poupata kaparových keřů rostoucích ve Středomoří. Tato slaná pochoutka je používána především v kuchyních Itálie, Španělska a Řecka.

Kapary lze konzervovat dvěma způsoby poupátka nakládají do solného nálevu nebo do směsi solného nálevu s vinným octem. Takto upravené kapary nalezneme ve většině supermarketů. Druhou variantou je nakládání přímo do soli, používají se při ní kvalitnější a dražší varianty kaparů a jsou k dostání pouze ve specializovaných obchodech.

Kromě druhu nakládání se kapary liší i velikostí. Nejmenší kapary - ne větší než malý hrášek - se nazývají nonpareilles. Poté následují velikosti rozlišené po cca 1 milimetru (více v tabulce). Největší varianta se nazývá grossos.


Pokud máte rádi martini, mohli jste se rovněž setkat s čímsi nazývaným carpberries. Tyto oválné bobule pocházejí rovněž z kaparovníku a jsou to plody odkvetlého keře.

Při vaření se bez jakékoliv úpravy dají použít kapary v solném nálevu, kapary nakládané v soli je většinou třeba propláchnout vodou, jinak přebijí chuť ostatních ingrediencí v pokrmu. Velké kapary je třeba před použitím rozsekat a jsou vhodné především do omáček.

Já mám kapary nejraději s těstovinami a nebo na pizzu :o)


 
rodinné balení

 přehled velikostí kaparů

 nonpareilles    0 - 7 mm
 surfines    7 - 8 mm
 cappucines    8 - 9 mm
 capotes    9 - 11 mm
 fines  11 - 13 mm
 grossos  > 13 mm

názvy velikostí jsou převzaty ze stránek tureckého producenta A.T.A.poupata největší odrůdy kaparů
článek převzat z amerického časopisu Cooks Illustrated


Líbil se vám článek?
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz