Recepty - tymián

Recepty s tymiánem  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  

Tymián je hojně používaná bylinka v naší, ale i zahraniční kuchyni. Existuje plno druhů a v gastronomii se nejčastěji používá tymián obecný nebo tymián citrónový. Vypadá jako nízký keřík a z dřevnatého stonku vyrůstají drobné, tmavě zelené a pevné lístky. Tymián je také uznávanou léčivou rostlinou, má dezinfekční účinky, zlepšuje trávení, působí proti nadýmání a mírní kašel.

 Rady při nákupu

Tymián se prodává sušený, čerstvý natrhaný (v plastových krabičkách) nebo také jako živá rostlinka v květináči. Jako sušený bývá součástí různých kořenících směsí (např. provensálské koření) nebo se prodává i samotný. Jak čerstvý, tak i sušený tymián seženete ve všech supermarketech nebo na farmářském trhu. Tymián si můžete vypěstovat i na zahrádce, v přírodě na něj narazíte jen zřídka.

 Využití v kuchyni

Tymián je silně aromatický, s jemně nasládlou a kafrovitou chutí. Tymián citrónový má jemně citrónovou vůni i chuť. Ostré podtóny tymiánu vylepší chuť pečeného či grilovaného masa - Kuřecí stehna na tymiánu a ryb, přidává se do různých omáček a hodí se do grilované zeleniny, na ochucení másla, na výrobu dipů, zálivek, dresinků a majonéz. Celé větvičky se používají do známé směsi bouquet garni nebo na aromatizaci olejů a octů. Výborný je i tymiánový med.

 Skladování

Sušený tymián skladujte v suchém a chladném prostředí, čerstvý utržený spotřebujte nejlépe ihned. Čerstvý tymián si můžete i zmrazit a používat po celý rok.

 
 Váš příspěvek
Inzerce

Vůni grilovaného masa se nic nevyrovná. Sezóna je tady

23.05.16 | Prodlužující se večery lákají k venkovním oslavám. Ty si většina z nás nedokáže představit bez grilování. Potraviny tak získají nezaměnitelnou chuť, zvláště pokud sáhnete po správných ingrediencích. V obchodech Albert si zákazníci vždy vyberou z pestré nabídky kvalitního masa, zeleniny i koření. (číst dále)

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Zelí s jablečným cidrem Zelí s jablečným cidrem
Chléb s celerem Chléb s celerem
Žloutkové věnečky Žloutkové věnečky
Velikonoční tvarohový bochánek Velikonoční tvarohový bochánek
Kynuté lívance podle mojí babičky Kynuté lívance podle mojí...

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Jarmark

bazar, oblečení, hand made
www.jarmark.cz

TOPlist