Recepty - mušle svatého Jakuba

Recepty s mušlemi sv. Jakuba  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  

Mušle sv. Jakuba je sval hřebenatky svatojakubské. Tyto krásné mušle mají vroubkované, dvoudílné lastury a uvnitř se nachází bílý, masitý a oválný sval. Svatojakubky žijí po celém světě, v mělkých oblastech většiny moří. Jsou konzumovány pro svou jedinečnou, delikátní a jemnou chuť a taky pro zdravotní benefity, které přináší. Obsahují plno živin, které jsou důležité pro náš kardiovaskulární systém, poskytují ochranu proti rakovině tlustého střeva a jsou dobrým zdrojem vitamínu B12, bílkovin, omega-3 mastných kyselin, zinku, jódu a vápníku.

 Rady při nákupu

U nás je svatojakubské mušle docela těžké sehnat a jsou poměrně drahé. Prodávají se zmražené nebo chlazené, ve větších supermarketech se sortimentem čerstvých ryb a ve specializovaných prodejnách s mořskými plody a rybami. Chlazené mušle musí mít pevné a bílé tělo, bez známky hnědnutí a musí vonět čerstvou a mořskou vůní. Zmražená mušle by měla být pevná, lesklá a uvnitř obalu by nemělo být příliš moc ledu.

 Využití v kuchyni

Vzhledem k vysoké ceně těchto mořských plodů, je důležité velmi jemné a opatrné zacházení při kuchyňské úpravě. Mušle sv. Jakuba opékejte jen velmi krátce, rychle a prudce, maso musí zůstat uprostřed částečně syrové, aby nebylo gumové a tuhé. Nejčastěji se připravují na másle, na hodně rozpálené pánvi, zde se nechají lehce zkaramelizovat a servírují se posypané čerstvým bílým pepřem a hrubozrnnou solí. Jejich chuť báječně doplňují různá zeleninová pyré, např. hráškové, celerové či květákové. Výborné jsou i se šalotkou, špenátem, žampiony - Mušle sv. Jakuba s žampiony a rajčaty, na salátech, v těstovinách nebo s šafránovým rizotem. Používají se i syrové, nejčastěji v japonském sushi.

 Skladování

Chlazené mušle spotřebujte co nejrychleji po zakoupení. V lednici je skladujte v ledu a na nejchladnějším místě, max. však 2 dny.

 
 Váš příspěvek
Inzerce

Vůni grilovaného masa se nic nevyrovná. Sezóna je tady

23.05.16 | Prodlužující se večery lákají k venkovním oslavám. Ty si většina z nás nedokáže představit bez grilování. Potraviny tak získají nezaměnitelnou chuť, zvláště pokud sáhnete po správných ingrediencích. V obchodech Albert si zákazníci vždy vyberou z pestré nabídky kvalitního masa, zeleniny i koření. (číst dále)

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Francouzské kmínové sušenky Francouzské kmínové sušenky
Francouzská česnečka vhodná k večeři Francouzská česnečka vhodná...
Žloutkové věnečky Žloutkové věnečky
Jarní ratatouille s česnekovými brambory Jarní ratatouille s...
Zeleninová pomazánka Zeleninová pomazánka

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Jarmark

bazar, oblečení, hand made
www.jarmark.cz

TOPlist