Recepty - česnek

Více z Zelenina ».

Česnek

Recepty s česnekem  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  Sezóna  

Původně pochází z Asie, v dnešní době se však pěstuje všude na světě. Hlavičky česneku tvoří stroužky typické svou štiplavou chutí. Charakteristický česnekový zápach z úst odstraníme rozžvýkáním zrnka kávy a z rukou zmizí po rozetření petržele. Česnek medvědí snižuje krevní tlak, cholesterol, slouží jako prevence proti chřipce i nádorovým onemocněním. Česnekový olej rozšiřuje cévy a zbavuje revmatických obtíží. K dostání je po celý rok.

 Rady při nákupu

V obchodech koupíme dva druhy. Jeden jednostroužkový a druhý hlavičkový. Pozor bychom si měli dát na výhonky, které z palice občas vylézají, náznaky hniloby nebo měkkost česneku na omak. V Česku máme k dispozici kromě čerstvé varianty ještě sušené plátky česneku nebo kořenící granulát.

 Využití v kuchyni

Česnek má v kuchyni významné místo. Neumíme si bez něj představit typická česká jídla jako bramborák, bramboračka, hovězí na česneku, topinky s česnekem, česnečku, česnekovou pomazánku. Zahraniční kuchyně ho hojně využívá na přípravu pizz, těstovin, salátů, k masům i rybám, do omáček, dresinků, dipů i pečiva. Česnek také nakládáme. Při tepelné úpravě nesmí zhnědnout, jinak zhořkne a zkazí celé jídlo.

 Skladování

Česnek skladujeme na chladném, suchém, stinném a dobře větraném místě. Ve vyšších teplotách začíná klíčit. Prodloužení trvanlivosti můžeme dosáhnout konzervováním ve sklenici.

 Sezóna

Česnek se pěstuje od jara do podzimu.

 
 Váš příspěvek
Inzerce

Domácí vanilková zmrzlina ze Salka

24.06.16 | Jak si připravit doma vynikající zmrzlinu bez toho, aniž bychom potřebovali zmrzlinový stroj? Úplně jednoduše... :) Pouze ze Salka a šlehačky. (číst dále)

Inzerce

Jak se stravovat na dovolené a čemu se raději vyhnout?

včera | Letní dovolenou má většina lidí spojenou se sluncem, mořem a dobrým jídlem. Ne vždy ale máme to štěstí a narazíme na kvalitní stravu. Na co bychom si tedy měli dát pozor, abychom se vyvarovali zažívacím problémům? (číst dále)

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Jarní chřestový salát s ředkvičkami Jarní chřestový salát s...
Guláš z hlívy ústřičné Guláš z hlívy ústřičné
Kapustičky na slanině Kapustičky na slanině
Vánoční pečená kuřata Jamieho Olivera Vánoční pečená kuřata...
Bílá ředkev plněná jehněčím masem Bílá ředkev plněná jehněčím...

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Jarmark

bazar, oblečení, hand made
www.jarmark.cz

TOPlist