jáhly-pohanka-proso-kroupy

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

anickav
2903 příspěvků 12.02.07 03:56

Prosím o pomoc labužníkov, dobre orientovaných v česko-slovenskej terminológii. Mám chaos čo je čo… Ďakujem a zdravím!

Reakce:

manek  12.02.07 04:31

Proso a jáhly jsou jedno a totéž, jáhly jsou vyloupané proso. Pohanka má trojhranná semena a mezi obiloviny vlastně rodově nepatří – více viz odkaz: jáhly-pohanka-proso

Kroupy jsou broušená zrna ječmene.

anickav
2903 příspěvků 13.02.07 01:08
Manku,

ďakujem. A predstav si, že včera po prieskume v obchode, som kúpila pšeno! Predpokladám, že sú to jáhly!
 A.

manek  13.02.07 02:36
Pšeno

podle tohoto receptu to vypadá, že jsi se trefila a že to jáhly jsou!

kltko  16.02.07 07:33
...

pšeno = jáhly = proso
pohánka = pohanka (samostatný druh obilovín)
krúpy = kroupy (jačmenné), v rôznych veľkostiach až po tzv. „perličku“
bonus
cícer = cizrna (strukovina)

anickav
2903 příspěvků 16.02.07 07:54
Kltko

ďakujem za ochotu. Pred nedávnom som sa do krvi hádala doma, že jáhly sú krúpy…a potom,keď som našla recepty na proso i jáhly i kroupy i pohanku…a potom som kúpila pšeno…
Cícer -varím, polievku a hummus. Môj cievny systém potrebuje rutín, preto som začala pátrať po pohánke, aj som ju kúpila, iba sa ju musím naučiť variť. Rodina ju bojkotuje, dcéry aj krúpy…

kltko  17.02.07 08:21
...

niet zač,
samozrejme že pšeno je upravené proso, rovnako ako kuskus je upravená pšenica, respektíve krúpy nie sú celozrnným jačmeňom

S pohankou prvý môj pokus dopadol výrobou lepidla, ale treba ju robiť asi ako ryžu – ak ju chceš samostatnú (trochu nasucho opražiť, zaliať vrelou vodou a dusiť v kastróli v rúre). A rovnako ako ryža môže byť nasladko (maslo, med, cukor, vanilka, škorica…) alebo naslano – osobne ju mám radšej – rovnako ako ryžu- skôr sypkú a nie lepivú.
Inak je tiež vynikajúca na pokrmy typu rizoto (s mäsom, hubami, zeleninou, údeninami…) – podobne ako tam môžeš použiť krúpy. Taktiež do tzv. hŕstkovej polievky, prídavok do zapekaných zemiakov či cestovín, fašírok… skutočne asi tak, ako ryža.

Váš příspěvek
Další témata z kategorie
Inzerce

Vylaďte letní pokrmy řeckým olivovým olejem

23.07.14 | Chcete se v létě cítit fit a zároveň si pochutnat na dobrém jídle? Vyzkoušejte středomořskou kuchyni. Je bohatá na zeleninové saláty, ryby a další svěží pokrmy, které přímo vybízejí k použití olivového oleje. (číst dále)

TOPlist